Header background

Zgaga w ciąży domowe sposoby – jak sobie radzić, co jeść, co pomaga?Zgaga to nieprzyjemna i uciążliwa przypadłość, z którą mierzyć się musi wiele kobiet w ciąży. Piekący ból na wysokości mostka, kwaśny posmak w ustach, suche odbijanie i męcząca czkawka najczęściej są konsekwencją zmian hormonalnych w organizmie i powiększającej się macicy, ale niewłaściwa dieta i niektóre nawyki również przyczyniają się do występowania takich objawów. Na szczęście istnieją domowe sposoby na zgagę w ciąży, a także leki, które przyszłe mamy mogą bezpiecznie stosować w celu eliminacji przykrych dolegliwości.


Zgaga w ciąży – domowe sposoby

Ciąża to czas w życiu kobiety, kiedy wiele artykułów spożywczych, aktywności i leków znajduje się na liście rzeczy zakazanych i potencjalnie szkodliwych dla rozwijającego się dziecka. Z tego też względu wiele przyszłych mam, zadających pytanie „zgaga w ciąży domowe sposoby”, chce poznać rozwiązanie poradzenia sobie z palącym problemem w zaciszu domowym. Co istotne, w większości przypadków takie metody są naprawdę skuteczne i pozwalają wyeliminować lub zminimalizować ryzyko pieczenia w przełyku. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie próby mogą prowadzić do usunięcia problemu. W takich przypadkach konieczne jest spotkanie się ze specjalistą, który wskaże odpowiednie kierunki leczenia.

Domowy sposób na zgagę w ciąży? Zmień swoje nawyki!

Najprostszy domowy sposób na zgagę w ciąży to modyfikacja nawyków żywieniowych, w tym przede wszystkim rezygnacja z tłustych, ciężkostrawnych i pikantnych potraw. Kolejny ważnym elementem jest spożywanie niewielkich posiłków w regularnych odstępach czasu i zjadanie kolacji minimum 2 godziny przed snem. Jeżeli dolegliwości pojawiają się u kobiety przede wszystkim w nocy to pomocna może być także zmiana pozycji podczas odpoczynku – zamiast leżenia na wznak rekomenduje się ułożenie na lewym boku lub też uniesienie zagłówka łóżka o 15-20 cm w górę. Z mniej oczywistych, a jednak skutecznych metod, wymienić można noszenie luźnej, nieuciskającej brzucha odzieży, utrzymywanie prawidłowej postawy ciała i delikatna aktywność fizyczna, np. w postaci spacerów.


Zgaga to nieprzyjemna choroba przełyku. Jeżeli szukasz pomocy, konsultacji medycznej czy po prostu specjalistycznego leczenia to kliknij:


Zgaga w ciąży – czego nie jeść?

Co jeść przy zgadze w ciąży i jakich produktów unikać to pytania, które nurtują każdą przyszłą mamę, zmagającą się z tą dolegliwością. Przede wszystkim należy wyeliminować z diety potrawy ciężkostrawne, tłuste i przetworzone, a także składniki, zakwaszające organizm. Mowa przede wszystkim o rezygnacji ze słodyczy, napojów gazowanych, kofeiny, warzyw cebulowych, ostrych przypraw i razowego chleba.

Zgaga w ciąży – co jeść?

Co natomiast pić i jeść na zgagę w ciąży? Pomocne mogą być napary z imbiru, mniszka lekarskiego, melisy i rumianku, kisiel z mielonych nasion lnu, a także papaja i surowe migdały. Wśród kobiet, zmagających się ze zgagą w ciąży, dużą popularnością cieszą się również takie domowe sposoby, jak picie produktów mlecznych (kefiry, jogurty czy ciepłe mleko z kardamonem lub miodem) czy koktajli z warzyw o odczynie zasadowym (np. buraki, marchew, ogórki).


Zgaga w ciąży, a leki – czy można?

W przypadku zgagi w ciąży najlepiej zdać się na domowe sposoby, pilnować swojego jadłospisu i postawić na zdrowy tryb życia. W przypadku silnych i bardzo uciążliwych dolegliwości kobieta może sięgnąć również po leki, ale pod warunkiem, że przed ich zażyciem skonsultuje się z lekarzem. Specjalista pomoże dobrać odpowiedni preparat i jego dawkę, dzięki czemu zarówno przyszła mama, jak i dziecko, nie będą narażone na żadne ryzyko zdrowotne.

Do leków na zgagę, które można bezpiecznie stosować w czasie ciąży należą między innymi pastylki, tabletki do ssania i płyny, zobojętniające kwas solny i blokujące jego nadmierną produkcję. Warto jednak pamiętać, że nawet podczas leczenia farmakologicznego kobieta powinna trzymać się zaleceń, dotyczących tego, co jeść i czego nie jeść na zgagę w ciąży. Połączenie profilaktyki z odpowiednio dobranymi medykamentami da bowiem lepsze efekty i przyniesie przyszłej mamie zdecydowanie większą ulgę.


Podsumowanie

Zgaga w ciąży to powszechna dolegliwość, co nie oznacza jednak, że przyszłe mamy muszą pogodzić się z jej występowaniem. Istnieje bowiem wiele sprawdzonych, domowych sposobów na pieczenie w przełyku. Jeżeli kobieta będzie trzymała się zaleceń odnośnie do tego, co jeść na zgagę w ciąży, a czego unikać oraz wprowadzi kilka nowych nawyków to może wyeliminować lub znacznie złagodzić nieprzyjemne objawy. W cięższych przypadkach dozwolone są także leki, jednak ich zażywanie zawsze trzeba skonsultować ze specjalistą.


Zobacz inne wpisy:

Ostatnie wpisy:

Kontakt

_ _ _

Zgagadajmy się jeszcze dziś!

Tło formularza
Tło formularza
Tło formularza
Tło formularza
* - pole obowiązkowe

Zadzwoń +48 661 300 314

PN-PT 10:00-20:00

EUROMEDICARE SZPITAL SPECJALISTYCZNY
UL. PILCZYCKA 144-148 54-144 WROCŁAW

Strona główna! Zgagatek O choroba Lecz to człowieku! Kontakt Blog
Zadzwoń +48 661 300 314
Spis treści: