Header background

Jak stwierdzić nadkwasotę?Różne problemy ze strony układu pokarmowego mogą powodować podobne objawy, dlatego ich diagnoza często nastręcza trudności. Taki właśnie dylemat pojawia się między innymi w przypadku zaburzeń poziomu pH w żołądku, wynikających ze zbyt małej lub zbyt dużej ilości kwasu solnego w tym narządzie. Jak zatem rozpoznać źródło dolegliwości i stwierdzić, czy nadkwasota czy niedokwasota leżu u źródła naszych objawów?


Dlaczego zakwaszenie żołądka jest tak ważne?

Prawidłowa praca żołądka uzależniona jest od wielu czynników, a poziom kwasowości soków żołądkowych jest jednym z nich. Jeżeli pH mieści się w przedziale między 1,5 a 3,5 to procesy trawienne przebiegają w optymalny sposób i nie powinny nas niepokoić żadne nieprzyjemne objawy. Kiedy jednak poziom pH spada lub wzrasta ponad normę to mamy do czynienia – odpowiednio – z nadkwasotą lub niedokwasotą, które mogą generować nieprzyjemne symptomy i znacznie obniżać standard naszego życia. Mowa tutaj o zgadze, bólu żołądka, kwaśnym odbijaniu, mdłościach czy problemach z wypróżnianiem. W przypadku niedokwasoty mogą też pojawić się niepożądane reakcje ze strony układu odpornościowego, ponieważ obojętne lub zasadowe środowisko w żołądku przestaje stanowić barierę dla patogenów i pozwala rozwijać się różnym infekcjom. U osób, cierpiących na tę przypadłość mogą pojawić się także nasilone objawy alergii, niedobory pokarmowe lub utrata masy ciała.


Zgaga to nieprzyjemna choroba przełyku. Jeżeli szukasz pomocy, konsultacji medycznej czy po prostu specjalistycznego leczenia to kliknij:


Jak powstaje nadkwasota i niedokwasota?

Odpowiedź na pytanie, jak powstaje nadkwasota w teorii jest krótka: w żołądku dochodzi do zwiększonego wydzielania kwasu solnego, co przekłada się na niższe pH soków żołądkowych. Źródłem problemów zwykle jest niewłaściwa, ciężkostrawna dieta, stres, stosowanie używek, a także niektórych niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Jeśli chodzi o niedokwasotę to sytuacja jest odwrotna – produkcja kwasu solnego jest zahamowana i w związku z tym pH w żołądku przybiera odczyn neutralny lub zasadowy. Z czego wynika takie działanie? Bardzo często jest ono konsekwencją różnych chorób, np. zakażenia bakterią Helicobacter pylori, zapaleniem żołądka, niedoczynnością tarczycy czy też dysfunkcją nerwu błędnego. U podłoża niedokwasoty leżeć może także stosowanie leków, neutralizujących sok żołądkowy, skrajne niedobory pokarmowe, a nawet naturalny proces starzenia się organizmu.

Jak sprawdzić czy jest nadkwasota czy niedokwasota?

Niedokwasota i nadkwasota żołądka – chociaż są swoim całkowitym przeciwieństwem – bardzo często dają podobne objawy, dlatego przez wiele osób bywają mylone. Poznanie prawdziwego źródła problemu jest jednak niezbędne do podjęcia odpowiedniego leczenia i pożegnania się z uporczywymi dolegliwościami. Jak więc stwierdzić czy dolega nam nadkwasota czy niedokwasota? Najlepiej udać się do gastroenterologa, który przeprowadzi z nami dokładny wywiad, zapozna się z symptomami i zleci badania, ułatwiające postawienie diagnozy. Może to być badanie stężenia gastryny w surowych krwi, pH-metria, a także badania, wykonywane metodą endoskopową.

Jak samemu sprawdzić czy organizm jest zakwaszony?

Wizyta u lekarza to najlepszy sposób na ustalenie, czy u źródła naszych dolegliwości ze strony układu pokarmowego leży nadkwasota czy niedokwasota żołądka. Wiele osób jednak próbuje samodzielnie sprawdzić, czy organizm jest prawidłowo zakwaszony, wykorzystując do tego domowy test z sodą oczyszczoną. Polega on na wypiciu mikstury, przyrządzonej z łyżeczki sody oczyszczonej, rozpuszczonej w szklance wody i poczekaniu na reakcję organizmu w postaci odbicia się (tzw. beknięcia). Jeżeli odbije się nam szybko, w czasie mniejszym niż minuta. to jest to oznaka nadkwasoty. Odbicie po czasie dłuższym niż dwie minuty świadczyć ma natomiast o niedokwasocie. Reakcja organizmu między 1 a 2 minutami pozwala domniemywać, że zakwaszenie naszego żołądka jest prawidłowe. Domowy test z sodą oczyszczoną nie jest metodą rekomendowaną przez specjalistów i nie ma żadnego, naukowego potwierdzenia skuteczności, jednak nie jest też szkodliwy i dla wielu osób stanowi punkt wyjścia do wizyty u lekarz. Można więc go wykorzystać, a następnie potwierdzić diagnozę u gastroenterologa i rozpocząć indywidualnie dobrane leczenie.

Podsumowanie

Nadkwasota żołądka to problem dość powszechny, w dużej mierze wynikających ze złych nawyków żywieniowych i niezdrowego trybu życia. Ustalenie przyczyn pojawiania się nieprzyjemnych i dokuczliwych dolegliwości to jednak pierwszy krok na drodze do uporania się z problemem i poprawy komfortu swojego życia. W przypadku podejrzenia nadkwasoty można więc spróbować domowego testu z sodą oczyszczoną lub – co jest zdecydowanie bardziej zalecane – udać się do odpowiednego lekarza.


Zobacz inne wpisy:

Ostatnie wpisy:

Kontakt

_ _ _

Zgagadajmy się jeszcze dziś!

Tło formularza
Tło formularza
Tło formularza
Tło formularza
* - pole obowiązkowe

Zadzwoń +48 661 300 314

PN-PT 10:00-20:00

EUROMEDICARE SZPITAL SPECJALISTYCZNY
UL. PILCZYCKA 144-148 54-144 WROCŁAW

Strona główna! Zgagatek O choroba Lecz to człowieku! Kontakt Blog
Zadzwoń +48 661 300 314
Spis treści: