Header background

Palenie papierosów a zgaga


Spis treści

  W dzisiejszych czasach nikogo nie trzeba przekonywać o szkodliwości nikotyny, bo nawet dzieci wiedzą, że palenie może prowadzić do poważnych chorób, w tym raka płuc. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że palacze bardziej narażeni są także na nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak zgaga od papierosów. Z czego wynikają powiązania między paleniem papierosów a zgagą i jak sobie poradzić z tym problemem?


  Zgaga od papierosów – po pierwsze – rzuć palenie!

  Związek między paleniem papierosów a zgagą to temat, który bardzo często pojawia się w publikacjach na temat niekorzystnego wpływu nikotyny na ludzki organizm. Substancja ta przyczynia się bowiem do rozluźnienia dolnego zwieracza przełyku, którego głównym zadaniem jest zatrzymanie przyjmowanych pokarmów w żołądku. Jeżeli mięsień ten działa nieprawidłowo to treść żołądkowa cofa się do przełyku i podrażnia jego nabłonek, co objawia się właśnie piekącym bólem na wysokości mostka.

  Silna zgaga od papierosów to także konsekwencja zwiększonego wydzielania soków żołądkowych przy jednoczesnym zmniejszeniu produkcji śliny, która ma za zadanie neutralizację kwaśnego odczynu treści żołądkowej. Wszystkie problemy, generujące powiązania między paleniem papierosów a zgagą, najprościej wyeliminować można w jeden sposób: odstawiając nikotynę. Statystyki pokazują bowiem, że zgaga po rzuceniu palenia często ustępuje całkowicie lub też znacząco zmniejsza się jej częstotliwość i nasilenie.


  Zgaga to nieprzyjemna choroba przełyku. Jeżeli szukasz pomocy, konsultacji medycznej czy po prostu specjalistycznego leczenia to kliknij:


  Zgaga od papierosów – po drugie – zacznij się leczyć!

  Kiedy dokucza Ci zgaga od papierosów to rzucenie nałogu, a przynajmniej jego wyraźne ograniczenie, powinno stanowić podstawowe działanie. Dobrze jest jednak poczynić również inne kroki, szczególnie w zakresie profilaktyki. Mowa tutaj o zmianie nawyków żywieniowych, zadbaniu o swoją kondycję fizyczną i uregulowaniu masy ciała. Zrezygnowanie z tłustych, pikantnych i smażonych potraw, ograniczenie kawy i alkoholu (po które palacze często odruchowo sięgali przy papierosie), jedzenie niewielkich posiłków w regularnych odstępach czasu i zwiększenie ruchu w ciągu dnia, pomoże uporać się ze zgagą po rzuceniu palenia, a przy okazji przyczyni się do ogólnej poprawy zdrowia.

  Zgaga od papierosów może być też leczona farmakologicznie, na przykład przy pomocy leków zobojętniających kwaśną treść żołądkową, leków z grupy antagonistów receptorów H2 (np. famotydyna i ranitydyna) i leków z grupy inhibitorów pompy protonowej (m.in. pantoprazol, omeprazol), a także chirurgicznie, metodą laparoskopową. Wybór odpowiedniej terapii najlepiej skonsultować z lekarzem, który potwierdzi związek między paleniem papierosów a zgagą i wykluczy inne, poważniejsze podłoże problemu.


  Dlaczego zgaga może występować nawet po rzuceniu palenia?

  Rzucenie nałogu, zmiana nawyków żywieniowych i podjęcie leczenia farmakologicznego to pakiet działań, które powinny wyeliminować problem, jakim jest zgaga od papierosów. Wiele osób skarży się jednak, że nawet przy przestrzeganiu wszystkich zaleceń wciąż pojawia się u nich pieczenie w przełyku, suche odbijanie i kwaśny posmak w ustach. Dlaczego tak się dzieje? Duże znaczenie może mieć tutaj czas, ponieważ organizm palacza „oczyszcza” się z nikotyny i substancji smolistych jeszcze przez pewien okres od rzucenia nałogu.

  Drugą przyczyną takiego stanu rzeczy mogą być choroby układu pokarmowego. Takimi chorobami mogą być np. wrzody żołądku lub dwunastnicy, które mogły pojawić się w trakcie wieloletniego palenia. Należy pamiętać, że takie objawy nie ustąpią samoczynnie po jego rzuceniu. Związek między paleniem a zgagą może być więc widoczny nawet po pokonaniu nałogu. Szczególnie, gdy zrobi się to zbyt późno, kiedy nikotyna doprowadzi do trwałych lub prawie nieodwracalnych zmian w organizmie.


  Podsumowanie

  Zgaga to problem, który może mieć różne podłoża, jednak bardzo często do jego powstawania przyczyniamy się sami. Jeżeli palący ból w przełyku pojawiają się zwykle bezpośrednio po paleniu to znak, że to właśnie nikotyna stanowi źródło problemu i najwyższy czas zerwać z nałogiem. Taki ruch to pierwszy krok na drodze do pozbycia się zgagi i ogólnej poprawy zdrowia, a co za tym idzie – również jakości swojego życia.


  Zobacz inne wpisy:

  Ostatnie wpisy:

  Kontakt

  _ _ _

  Zgagadajmy się jeszcze dziś!

  Tło formularza
  Tło formularza
  Tło formularza
  Tło formularza
  * - pole obowiązkowe

  Zadzwoń +48 661 300 314

  PN-PT 10:00-20:00

  EUROMEDICARE SZPITAL SPECJALISTYCZNY
  UL. PILCZYCKA 144-148 54-144 WROCŁAW

  Strona główna! Zgagatek O choroba Lecz to człowieku! Kontakt Blog
  Zadzwoń +48 661 300 314
  Spis treści: