Header background

Codzienna zgaga przyczyny – jak jej zaradzić?Wiele źródeł pokazuje statystyki, których efektem jest fakt, że codzienna zgaga dotyka nawet 10% naszego społeczeństwa. Konieczność permanentnego zmagania się z silnym, piekącym bólem w przełyku i innymi nieprzyjemnymi dolegliwościami zdecydowanie źle wpływa na jakość życia każdej z tych osób. Fakt ten budzi uzasadnione pytania o przyczynę takiego stanu rzeczy. Co zatem oznacza codzienna zgaga i jak uporać się z palącym problemem? Spróbujmy odpowiedzieć na te nurtujące pytania.


Cokolwiek zjem to mam zgagę!

Pieczenie w przełyku (przeczytaj nasz wpis i dowiedz się Zgaga – co to jest, jak leczyć i zapobiegać?) i gardle, ból umiejscowiony za mostkiem, kwaśne odbijanie i nieprzyjemny posmak w ustach to objawy, które najczęściej towarzyszą zgadze. Takie symptomy zazwyczaj pojawiają się po zjedzeniu pikantnych, tłustych i smażonych potraw, wypiciu alkoholu, napoju gazowanego lub mocnej kawy. Co ciekawe takie objawy towarzyszą także po spożyciu niektórych warzyw i owoców.

W skrajnych przypadkach każdy posiłek kończy się dokuczliwymi objawami, co może być dla człowieka naprawdę wyczerpujące. Skąd taka reakcja organizmu? Winny jest dolny zwieracz przełyku, który nie zawsze działa prawidłowo i wbrew swojemu pierwotnemu przeznaczeniu umożliwia powrót treści żołądka do górnych odcinków układu pokarmowego. W konsekwencji delikatny nabłonek przełyku zostaje podrażniony przez kwasy żołądkowe i odpowiada bólem czy też uczuciem palenia. Codzienna zgaga najczęściej jest więc konsekwencją dwóch czynników: osłabionego lub uszkodzonego mięśnia dolnego zwieracza przełyku i niewłaściwej diety.


Zgaga to nieprzyjemna choroba przełyku. Jeżeli szukasz pomocy, konsultacji medycznej czy po prostu specjalistycznego leczenia to kliknij:


Codzienna zgaga – Czego unikać, żeby uniknąć palącego problemu?

Znamy już odpowiedź na pytanie, od czego jest codzienna zgaga, więc czas na kilka sposobów na jej wyeliminowanie lub przynajmniej zmniejszenie częstotliwości występowania. Podstawą jest zmiana nawyków żywieniowych, a dokładniej – usunięcie ze swojej diety niektórych produktów, nieprzejadanie się, ale spożywanie niewielkich posiłków w równych odstępach czasu oraz rezygnacja z podjadania bezpośrednio przed snem. Aby codzienna zgaga odeszła w niepamięć warto wykreślić ze swojego jadłospisu wszelkiego rodzaju fast foody, dania smażone, kwaśne i pikantne, owoce cytrusowe, słodycze i produkty z dużą zawartością błonnika.

Zalecana jest także całkowita rezygnacja z alkoholu i innych używek, ograniczenie spożycia mocnej kawy i herbaty, a także czerwonego mięsa. Modyfikację nawyków żywieniowych dobrze jest połączyć z pozbyciem się z kilku innych przyzwyczajeń, które mogą nasilać objawy zgagi. Mowa o noszeniu bardzo obcisłych ubrań, uprawianiu wysiłkowych sportów bezpośrednio po posiłku, a także spaniu na wznak zamiast na lewym boku lub w pozycji półleżącej.


Co może oznaczać stała codzienna zgaga?

Z objawami zgagi w mniejszym lub większym natężeniu przynajmniej raz spotkał się prawdopodobnie każdy człowiek – bez względu na wiek, stan zdrowia czy kondycję fizyczną. Kiedy jednak problemem jest codzienna zgaga to jej podłożem może być coś więcej niż tylko złe nawyki żywieniowe. W takiej sytuacji warto skonsultować się z lekarzem i wykonać kilka podstawowych badań, w tym gastroskopię, aby wykluczyć wrzody dwunastnicy, raka żołądka, zapalenie błony śluzowej żołądka, refluks i inne poważniejsze choroby.

Prawidłowo postawiona diagnoza to pierwszy krok na drodze ku wyleczeniu niepokojących objawów i znacznej poprawie komfortu swojego życia. W zależności od pierwotnej przyczyny lekarz zaleci działania profilaktyczne lub zaproponuje leczenie farmakologiczne bądź chirurgiczne, na przykład w postaci mało inwazyjnego zabiegu laparoskopowego.


Podsumowanie

Zgaga stanowi bardzo powszechny problem i w związku z tym przez wiele osób jest bagatelizowana. A szkoda, bo odpowiednio szybkie rozpoznanie przyczyn tej dolegliwości pozwala na podjęcie działań, mających na celu całkowite wyeliminowanie lub przynajmniej zmniejszenie częstotliwości występowania dokuczliwego pieczenia w przełyku. Jeżeli więc nie chcesz, by codzienna zgaga obniżała Twój komfort życia to zastanów się nad swoimi nawykami żywieniowymi, zmień dietę na lżejszą i zdrowszą, a także zrezygnuj z używek. Skonsultuj się także z lekarzem w celu wykluczenia poważniejszego podłoża tego problemu, a w razie konieczności – podjęcia specjalistycznego leczenia.


Zobacz inne wpisy:

Ostatnie wpisy:

Kontakt

_ _ _

Zgagadajmy się jeszcze dziś!

Tło formularza
Tło formularza
Tło formularza
Tło formularza
* - pole obowiązkowe

Zadzwoń +48 661 300 314

PN-PT 10:00-20:00

EUROMEDICARE SZPITAL SPECJALISTYCZNY
UL. PILCZYCKA 144-148 54-144 WROCŁAW

Strona główna! Zgagatek O choroba Lecz to człowieku! Kontakt Blog
Zadzwoń +48 661 300 314
Spis treści: