Header background

Czy nadkwasota jest groźna?Nadkwasota żołądka jest zaburzeniem funkcjonowania układu trawiennego, które wiąże się z nadmierną produkcją soków trawiennych. Może ona powodować bardzo różne niepokojące dolegliwości. Czy nadkwasota żołądka jest groźna? Jakie powikłania wiążą się z nieleczoną nadkwasotą?


Jakie bóle może powodować nadkwasota?

Choć nadkwasota jest powszechnym zaburzeniem i dotyka wielu ludzi, nie należy jej lekceważyć. Nieleczona nadkwasota żołądka powoduje szereg nieprzyjemnych objawów.  Jednym z najbardziej uciążliwych jest ból, który może obejmować różne części ciała. Czasami trudno dokładnie określić, czy jego przyczyną jest nadkwasota czy inna groźna choroba. Ból pojawia się zwykle po spożyciu określonych produktów, które powodują wzmożone wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Jednak to nie tylko ostre, tłuste czy po prostu niezdrowe jedzenie powoduje nadkwasotę. Sprzyja jej także nieregularny tryb życia, stres, a także używki i niektóre leki. Nadkwasota jest przyczyną zgagi, która wiąże się z bólem brzucha, głowy, gardła, a nawet silnym bólem w klatce piersiowej.


Zgaga to nieprzyjemna choroba przełyku. Jeżeli szukasz pomocy, konsultacji medycznej czy po prostu specjalistycznego leczenia to kliknij:


Ból żołądka

Ból żołądka jest jednym z pierwszych objawów nieprawidłowego funkcjonowania układu trawiennego. Może być on spowodowany przejedzeniem, spożyciem źle zbilansowanego posiłku, infekcją albo być właśnie objawem zgagi. Ból żołądka spowodowany nadkwasotą czasami ciężko dokładnie zlokalizować. Może być to zaledwie uczucie ciężkości lub ciężki rozlany ból promieniujący do klatki piersiowej i pleców. Wiele osób skarży się na nieprzyjemne, kwaśne odbijanie, czasem niemal do wymiotów. U niektórych pacjentów z kolei nie ma żadnego związku między nadkwasotą a bólem żołądka. Dolegliwości są skupione w innych obszarach ciała.

Ból gardła i przełyku

Nadkwasota i ból gardła oraz przełyku to najczęstsze skojarzenie. Ze zgagą wiąże się bowiem uczucie pieczenia w tej części ciała. Przyczyną bólu jest cofający się kwas żołądkowy, który drażni ściany przełyku i gardła. Pieczenie może być naprawdę silne, zwykle wzmaga się, gdy pacjent przyjmuje pozycję leżącą. Częstym objawem ze strony gardła i jamy ustnej jest także uczucie nieprzyjemnego kwaśnego smaku w ustach. Zgaga może powodować również kaszel bądź chrypę, co nie zawsze udaje się powiązać z nadkwasotą – przyczyn szuka się z nawracających przeziębieniach bądź alergii. Ból może pojawić się już po niewielkiej ilości spożytego pokarmu, a nawet między posiłkami.

Ból w klatce piersiowej

Niewiele osób kojarzy nadkwasotę z bólem w klatce piersiowej, tymczasem jest to bardzo powszechny objaw, w dodatku należący do tych niezwykle nieprzyjemnych. Gdy wystąpi po raz pierwszy, może być nawet pomylony z zawałem – szczególnie, gdy nie towarzyszą mu inne, typowe dla zgagi objawy. Jest zlokalizowany tuż za mostkiem i może promieniować aż do gardła. Podobnie jak w przypadku bólu przełyku nasila się w pozycji leżącej. Oprócz wymienionych dolegliwości nadkwasota może powodować także ból głowy, często bardzo silny i trudny do opanowania lekami przeciwbólowymi.

Jakie powikłania może spowodować nieleczona nadkwasota?

Nadkwasota żołądka powoduje powikłania, choć kojarzona jest z niegroźną dolegliwością. Gdy w porę nie podejmie się leczenia, do zgagi mogą dołączyć inne, dużo cięższe objawy. Nawracające uczucie palenia w przełyku może prowadzić do niechęci do jedzenia, a co za tym idzie do nadmiernej utraty wagi i niedożywienia. Długotrwałe podrażnienie ścian gardła może doprowadzić do trudności w przełykaniu. Nieleczona nadkwasota może powodować także zmiany w obrębie fałdów głosowych prowadzące do zmian w głosie, a nawet uczucia duszności. Mogą one wymagać operacyjnego usunięcia, ale bywa, że znikają po leczeniu przeciwrefluksowym. Nadkwasota może być także przyczyną krwawień z przewodu pokarmowego, zapalenia żołądka, zwiększa prawdopodobieństwo powstania wrzodów, a nawet zmian nowotworowych.

Podsumowanie

Choć nadkwasota sama w sobie nie jest groźna dla zdrowia, a pojedyncze epizody zgagi nie powinny być martwiące, to nieleczone dolegliwości związane z nadmiernym wydzielaniem kwasów żołądkowych mogą prowadzić do sporych powikłań. A ponieważ lepiej zapobiegać niż leczyć, nie warto czekać aż objawy będą bardzo nasilone. Zdecydowanie lepiej zareagować w porę i przyjrzeć się swoim zwyczajom żywieniowym. Jeśli domowe sposoby walki ze zgagą nie pomogą, konieczna jest konsultacja z lekarzem i wdrożenie odpowiedniego leczenia.


Zobacz inne wpisy:

Ostatnie wpisy:

Kontakt

_ _ _

Zgagadajmy się jeszcze dziś!

Tło formularza
Tło formularza
Tło formularza
Tło formularza
* - pole obowiązkowe

Zadzwoń +48 661 300 314

PN-PT 10:00-20:00

EUROMEDICARE SZPITAL SPECJALISTYCZNY
UL. PILCZYCKA 144-148 54-144 WROCŁAW

Strona główna! Zgagatek O choroba Lecz to człowieku! Kontakt Blog
Zadzwoń +48 661 300 314
Spis treści: