Header background

Jakie napoje pić przy nadkwasocie żołądka?Nadkwasota żołądka to nieprzyjemna dolegliwość, która dotyka duży procent społeczeństwa. W jej przypadku największym problemem są symptomy w postaci zgagi i bólu żołądka, które zazwyczaj pojawiają się po posiłku. Co istotne, aktywatorem przykrych objawów ze strony układu pokarmowego może być nie tylko jedzenie, ale także napoje. Warto więc mieć pod kontrolą rodzaj spożywanych płynów, aby nadkwasota żołądka była jak najmniej dokuczliwa.


Jaki napój dobrze działa na żołądek, a jaki nie?

Bezpośrednią przyczyną dolegliwości, charakterystycznych dla nadkwasoty żołądka jest wzrost zawartości kwasu solnego w soku żołądkowym, a nadprodukcja spowodowana jest w głównej mierze niewłaściwą dietą. Szczególny obciążeniem dla żołądka są produkty tłuste, kwaśne i ostre, ale także zawierające kofeinę i alkohol. Wzrost dolegliwości ze strony układu pokarmowego zaobserwować można także po wypiciu napojów gazowanych, ponieważ dwutlenek węgla może rozciągać żołądek. Osoby cierpiące na nadkwasotę powinny unikać także soków i napojów sztucznie słodzonych lub barwionych. Najlepszym wyborem jest natomiast woda, a także napary ziołowe i odtłuszczone produkty mleczne, ponieważ ograniczają one wytwarzanie kwasów żołądkowych i wyrównują poziom pH.  


Zgaga to nieprzyjemna choroba przełyku. Jeżeli szukasz pomocy, konsultacji medycznej czy po prostu specjalistycznego leczenia to kliknij:


Kawa a nadkwasota żołądka

Napoje zawierające kofeinę znajdują się na liście napojów gazowanych w przypadku nadkwasoty żołądka, dlatego też osoby cierpiące na tę dolegliwość powinny zrezygnować kawy, szczególnie w formie silnie skoncentrowanego espresso. Podobnie sytuacja wygląda z mocną herbatą, która również może działać drażniąco na żołądek. Jeżeli jednak nie wyobrażacie sobie dnia bez „małej czarnej” to zdecydujcie się na jedną filiżankę bardzo słabej kawy, a najlepiej wybierzcie wersję bezkofeinową lub postawcie na kawę zbożową.

Alkohol a nadkwasota żołądka

Alkohol, podobnie jak kofeina, działa bardzo drażniąco na żołądek, więc rezygnacja z niego rekomendowana jest w przypadku większości dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Największym zagrożeniem jest alkohol wysokoprocentowy spożywany w większych ilościach, jednak u wielu osób nawet okazjonalne wypicie słabego trunku może spowodować wzmożenie dolegliwości. W temacie „alkohol a nadkwasota” powinniście więc mieć się na baczności, bo skutki mogą być bardzo nieprzyjemne.

Cytryna a nadkwasota żołądka

Kolejną grupą napojów, które są szczególnie niewskazane w przypadku problemów żołądkowych są wszelkie kwaśne soki owocowe. Związek między pomarańczą, grejpfrutem, limonką czy cytryną na nadkwasotą żołądka jest więc bardzo niekorzystny i z nie wróży niczego dobrego. Picie takich soków z owoców cytrusowych sprawia, że współczynnik pH w żołądku rośnie i zwiększa się ryzyko wystąpienia zgagi, objawów bólowych czy też uczucia pełności.

Co pić na pusty żołądek, o poranku?

Aromatyczna kawa, mocna herbata czy świeżo wyciśnięty sok pomarańczowy to dla wielu osób najlepszy sposób na miłe rozpoczęcie dnia. Niestety w przypadku nadkwasoty żołądka takie rytuały muszą odejść w zapomnienie, a zastąpić je należy wypiciem szklanki wody. I to pozbawionej dodatku cytryny! Taki neutralny płyn nie podrażni żołądka i nie spowoduje wystąpienia dokuczliwych objawów, na przykład zgagi czy bólu żołądka. Dobrym pomysłem jest także wypicie na czczo wody z łyżką octu jabłkowego, ponieważ taka mikstura pita regularnie może przyczynić się do ograniczenia produkcji kwasu solnego.

Jaka woda na zapalenie żołądka? Przefiltrowana czy butelkowana?

Zrozumienie związku między herbatą, sokiem owocowym czy kawą a nadkwasotą żołądka ułatwia podjęcie decyzji o zastąpieniu tych napojów wodą. Aby jednak mieć pewność, że dolegliwości ze strony układu pokarmowego nie będą się nasilać, trzeba sięgać po odpowiedni rodzaj wody. Najlepszą opcją jest niegazowana woda mineralna lub źródlana, w której składzie znajduje się duża ilość pierwiastków o zasadowym pH. Osoby, zmagające się z zapaleniem żołądka i nadkwasotą mogą sięgać jednak nie tylko po wodę butelkowaną. Woda przegotowana w czajniku czy przefiltrowana również będzie dobrym wyborem na co dzień.

Podsumowanie

Nadkwasota żołądka to nieprzyjemna i uciążliwa dolegliwość, z którą zmaga się olbrzymia rzesza ludzi. Na szczęście modyfikacja nawyków żywieniowych, w tym rezygnacja z drażniących i obciążających żołądek napojów, w dużej mierze może poprawić komfort życia i zmniejszyć ryzyko pojawienia się przykrych objawów ze strony układu pokarmowego. Jeżeli więc problem nadkwasoty dotyka także Was to koniecznie zrezygnujcie z alkoholu, napojów gazowanych, mocnej kawy i herbaty, a zastąpcie je wodą i ziołami, które wyrównują równowagę kwasowo-zasadową w żołądku. 


Zobacz inne wpisy:

Ostatnie wpisy:

Kontakt

_ _ _

Zgagadajmy się jeszcze dziś!

Tło formularza
Tło formularza
Tło formularza
Tło formularza
* - pole obowiązkowe

Zadzwoń +48 661 300 314

PN-PT 10:00-20:00

EUROMEDICARE SZPITAL SPECJALISTYCZNY
UL. PILCZYCKA 144-148 54-144 WROCŁAW

Strona główna! Zgagatek O choroba Lecz to człowieku! Kontakt Blog
Zadzwoń +48 661 300 314
Spis treści: