Header background

Domowe sposoby na zgagę – kilka przykładów i rozwiązańNieprzyjemne uczucie palenia w przełyku to zmora dużej części społeczeństwa, dlatego pytanie o sprawdzone sposoby na zgagę często pada nie tylko w gabinetach lekarskich, ale również w codziennych rozmowach. Co więcej, każda osoba, zmagająca się z tą dolegliwością ma własne sposoby na zgagę po alkoholu czy zjedzeniu pikantnej potrawy i chętnie dzieli się swoimi patentami z innymi. Weźmy wiec pod lupę kilka najczęstszych przyczyn „palącego problemu” i sprawdźmy, jakie domowe sposoby na zgagę są w ich przypadku najbardziej skuteczne.


Pijesz i masz zgagę? Domowe sposoby na zgagę – jak temu zaradzić?

Suto zakrapiana impreza imieninowa, godzinny grill z butelką piwa w ręce, popołudniowe wyjście na drinka, a nawet romantyczny wieczór przy kieliszku czerwonego wina – dla wielu osób każda z tych sytuacji kończy się zgagą. Winny temu jest przede wszystkim alkohol, który zwiększa produkcję kwasów żołądkowych, ale dodatkowym stymulatorem są niezdrowe przekąski, po które chętnie sięgamy podczas spotkań towarzyskich. Domowy sposób na zgagę po alkoholu? Przede wszystkim profilaktyka w postaci ogólnego ograniczenia spożycia napojów wysokoprocentowych. Kiedy jednak wino, piwo czy drinki pijemy okazjonalnie to warto podjąć działania, które zminimalizują ryzyko pojawienia się nieprzyjemnych dolegliwości. Tego typu sposoby na zgagę po alkoholu to niełączenie napojów wyskokowych z napojami gazowanymi, kwaśnymi i zawierającymi kofeinę, rezygnacja ze słonych przekąsek podczas imprezy, a także ograniczenie spożycia mięsa i tłustych potraw. Dobrym pomysłem jest także wypicie po imprezie wody, która zobojętnia środowisko żołądka.


Zgaga to nieprzyjemna choroba przełyku. Jeżeli szukasz pomocy, konsultacji medycznej czy po prostu specjalistycznego leczenia to kliknij:


Miewasz zgagę w ciąży? Zobacz jak sobie z tym poradzić – domowe sposoby na zgagę

Domowe sposoby na zgagę bardzo często poszukiwane są przez kobiety w ciąży, ponieważ to właśnie „stan błogosławiony” sprzyja pojawieniu się nieprzyjemnych objawów. Zmiany hormonalne, w połączeniu z powiększającą się macicą sprawiają, że palący ból w przełyku towarzyszy przyszłym mamom niemal codziennie. Sposoby na zgagę w ciąży nie różnią się szczególnie od metod, zalecanych w innych przypadkach, jednak spodziewające się dziecka kobiety są zwykle bardziej ostrożne w ich stosowaniu. Jakie sposoby na zgagę – poza profilaktyką w postaci lekkiej, zdrowej diety oraz eliminacji używek – mogą wybrać ciężarne? W łagodzeniu objawów pomocne mogą być napary z rumianku, mięty lub siemienia lnianego, ciepłe mleko z miodem, migdały. Inne sposoby na zgagę w ciąży to wypicie łyżeczki sody oczyszczonej rozpuszczonej w szklance wody, a także sięganie po herbatki z korzenia imbiru.


Domowe sposoby na zgagę – czy naprawdę działają?

Przekazywane z ust do ust sposoby na zgagę po alkoholu, po wypiciu kawy czy spożyciu pikantnych potraw zwykle przynoszą doraźną ulgę, więc można uznać ich skuteczność w sytuacjach awaryjnych. Prawda jest jednak taka, że najlepszym rozwiązaniem jest unikanie tzw. czynników zapalnych, które przyczyniają się powstawania palącego problemu. Warto więc zmienić nawyki żywieniowe, zadbać o aktywność fizyczną i prawidłową masę ciała, a także zrezygnować z używek. Jeżeli natomiast objawy są bardzo dokuczliwe i częste, to zamiast sięgać po domowe sposoby na zgagę lepiej skonsultować się z lekarzem w celu wyeliminowania poważniejszych źródeł problemu. Może się bowiem okazać, że osoba pytająca o sposoby na zgagę po alkoholu czy jedzeniu tak naprawdę powinna podjąć leczenie farmakologiczne lub chirurgiczne, bo przyczyną pieczenia w przełyku są wrzody, refluks lub inna, poważna choroba.


Podsumowanie

Zgaga to niezwykle powszechna i bardzo nieprzyjemna dolegliwość, którą zwalczać można różnymi metodami. Wśród nich są zarówno domowe sposoby na zgagę, leki dostępne w aptece, jak i specjalistyczne zabiegi chirurgiczne. Ich skuteczność najlepiej sprawdzić na własnej skórze, bo każdy organizm jest inny i na pewne techniki reaguje po swojemu. Wszelkie niepokojące sytuacje dobrze też omówić z lekarzem. Zleci on komplet podstawowych badań, mających ustalenie bezpośredniej przyczyny nieprawidłowo działającego dolnego zwieracza przełyku, który odpowiada za pojawienie się zgagi.


Zobacz inne wpisy:

Ostatnie wpisy:

Kontakt

_ _ _

Zgagadajmy się jeszcze dziś!

Tło formularza
Tło formularza
Tło formularza
Tło formularza
* - pole obowiązkowe

Zadzwoń +48 661 300 314

PN-PT 10:00-20:00

EUROMEDICARE SZPITAL SPECJALISTYCZNY
UL. PILCZYCKA 144-148 54-144 WROCŁAW

Strona główna! Zgagatek O choroba Lecz to człowieku! Kontakt Blog
Zadzwoń +48 661 300 314
Spis treści: