Header background

Stres a choroby przewodu pokarmowegoChoroby układu pokarmowego mogą mieć różne źródła, objawy i stopień dokuczliwości. Bardzo często mają jednak wspólny mianownik – nasilają się pod wpływem stresu. Jaki jest związek między zapaleniem dwunastnicy, zgagą czy wrzodami a stresem?


Choroby przewodu pokarmowego – popularne dolegliwości

Układ pokarmowy każdego człowieka bywa bardzo wrażliwy i podatny na różnego rodzaju schorzenia. Większość ludzi, bez względu na wiek, płeć czy styl życia, przynajmniej kilka razy zmagało się z bólem brzucha, biegunką, zgagą, brakiem apetytu czy nieprzyjemnym uczuciem sytości. Inne, wskazujące na choroby układu pokarmowego objawy to między innymi nagła utrata wagi, kwaśne odbijanie, wymioty, gazy, utrudnione połykanie czy wzdęcia. Co istotne, niektóre schorzenia mogą również dawać symptomy, które z pozoru nie mają związku z układem pokarmowym. Do takich dolegliwości należą na przykład: zaburzenia nastroju, bóle głowy i stawów, bezsenność, zmiany skórne, a nawet zapalenie naczyniówki oka.


Zgaga to nieprzyjemna choroba przełyku. Jeżeli szukasz pomocy, konsultacji medycznej czy po prostu specjalistycznego leczenia to kliknij:


Choroby przewodu pokarmowego – zapalenie dwunastnicy, zgaga i inne

Choroby układu pokarmowego mają destabilizujący wpływ na cały organizm, ponieważ w strukturach przewodu pokarmowego znajdują się nie tylko narządy, odpowiedzialne za trawienie czy wydalanie, dla również za naszą odporność. Co jednak istotne, nie wszystkie schorzenia są tak samo poważne. Niektóre choroby mają krótkotrwały przebieg i spowodowane są wirusem czy bakterią, inne dokuczają nam przez długi czas i zaliczane są do grupy chorób przewlekłych. Do tego typu schorzeń należą: zapalenie dwunastnicy, refluks żołądkowo-przełykowy i zgaga, wrzody żołądka i dwunastnicy, zespół jelita drażliwego, kamica żółciowa, zapalenie błony śluzowej żołądka, celiakia, przepuklina i hemoroidy. Jeszcze poważniejsze przykłady chorób układu pokarmowego, dających nieprzyjemne objawy, to między innymi wszelkiego rodzaju nowotwory (rak żołądka, trzustki czy wątroby) czy też choroba Leśniewskiego-Crohna.

Zapalenie dwunastnicy a stres – czy ma związek?

Choroby układu pokarmowego spowodowane mogą być różnymi czynnikami. Czasem mają one podłoże genetyczne, innym razem wynikają z niezdrowego stylu życia, nieprawidłowych nawyków żywieniowych lub są konsekwencją przyjmowania niektórych leków. Zdarza się jednak również, że niektóre schorzenia stanowią reakcję organizmu na nerwicę, długotrwałe napięcie i stres. Pod wpływem stresu zwiększa się bowiem produkcja kwasów trawiennych, co w konsekwencji może prowadzić do podrażnienia delikatnej błony śluzowej żołądka, przełyku i innych narządów. Choroby, których objawy najczęściej wzmaga stres to zapalenie dwunastnicy, wrzody żołądka, wrzodziejące zapalenie jelita grubego czy też choroba refluksowa (np. istnieje duży związek między zgagą a stresem). Warto tutaj dodać, że nieprzyjemna reakcja ze strony układu pokarmowego może pojawić się nie tylko w przypadku silnej nerwicy czy permanentnego stresu. Nawet jednorazowe, ale silne zdenerwowanie, na przykład przed ważnym egzaminem czy spotkaniem, może objawić się biegunką, nudnościami czy bólem brzucha.

Zgaga a stres – czy ma to związek z chorobami przewodu pokarmowego?

Związek między nasileniem się objawów zapalenia żołądka, choroby wrzodowej czy zapalenia dwunastnicy a stresem jest bardzo silny i dlatego niezwykle ważne jest, aby dbać nie tylko o swoje zdrowie fizyczne, ale również psychiczne. Dzięki temu komfort naszego życia znacznie się poprawi i wiele z nieprzyjemnych dolegliwości będziemy mogli pożegnać na zawsze lub do minimum ograniczyć ryzyko ich wystąpienia. Mowa tutaj przede wszystkim o reakcji na stres w postaci zgagi, bo to ona bardzo często wymieniana jest przez pacjentów w kontekście nerwowych sytuacji. Wiele osób skarży się, że w momencie dużego napięcia w pracy lub nagłych i silnych emocji życiu prywatnym odczuwa właśnie pieczenie w przełyku i ból na wysokości mostka. Innymi słowy: reaguje zgagą na stres. Kiedy więc dotyka nas taki problem i w naszej głowie pojawia się hasło „zgaga a stres” to warto wypróbować różnego rodzaju techniki relaksacyjne, udać się do terapeuty i zadbać o swoje nerwy. W pierwszej kolejności należy jednak przeprowadzić podstawowe badania pod okiem gastroenterologa, by wykluczyć poważniejsze podłoże pieczenia w przełyku. W relacji zgaga a stres, negatywne emocje i napięcie mogą bowiem tylko nasilać objawy innych chorób, a nie być ich bezpośrednią przyczyną


Zobacz inne wpisy:

Ostatnie wpisy:

Kontakt

_ _ _

Zgagadajmy się jeszcze dziś!

Tło formularza
Tło formularza
Tło formularza
Tło formularza
* - pole obowiązkowe

Zadzwoń +48 661 300 314

PN-PT 10:00-20:00

EUROMEDICARE SZPITAL SPECJALISTYCZNY
UL. PILCZYCKA 144-148 54-144 WROCŁAW

Strona główna! Zgagatek O choroba Lecz to człowieku! Kontakt Blog
Zadzwoń +48 661 300 314
Spis treści: