Header background

Jak zneutralizować nadmiar kwasu w żołądku?Kwasy żołądkowe pełnią bardzo ważną rolę w procesie trawienie pokarmu i są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Kiedy jednak soków żołądkowych jest zbyt dużo i mają niewłaściwe pH to możemy odczuwać nieprzyjemne dolegliwości. Co może być przyczyną nadmiary kwasu żołądkowego i jak uporać się z tym problemem? Przede wszystkim należy przyjrzeć się swojej diecie, bo nadkwasota żołądka często spowodowana jest właśnie nieprawidłowymi nawykami żywieniowymi.


Co pobudza wydzielanie kwasu żołądkowego?

Nadkwasota żołądka to bardzo powszechny problem wśród ludzi w różnym wieku, a jej przyczyny są podobne do przyczyn zgagi czy refluksu. Najczęściej dotyka ona osoby, które niezdrowo się odżywiają, palą papierosy i regularnie piją alkohol, ale także są narażone na długotrwały stres lub przyjmują niektóre leki, jak niesteroidowe leki przeciwzapalne. Jeśli chodzi o kwestie dietetyczne to czynnikiem, prowadzącym do nadkwasoty żołądka, może być nie tylko jakość posiłków, ale także sposób ich spożywania. Jedzenie nieregularne i w pośpiechu czy niedokładne rozdrabnianie pokarmu to prosta droga do pobudzenia organizmu do zwiększonej produkcji kwasów żołądkowych.


Zgaga to nieprzyjemna choroba przełyku. Jeżeli szukasz pomocy, konsultacji medycznej czy po prostu specjalistycznego leczenia to kliknij:


Co jeść żeby zakwasić żołądek? Czego unikać?

Produktami, które zwiększają produkcję kwasu żołądkowego są między innymi napoje gazowane, kawa, mocna herbata, pełnoziarniste pieczywo, mocne buliony, cytrusy, słodycze, ocet i oparte na jego bazie marynaty. Jeśli dokucza nam zgaga, ból żołądka czy inne objawy, charakterystyczne dla nadkwasoty to właśnie je w pierwszej kolejności warto wyeliminować ze swojej diety. Na liście składników, które mogą zakwasić żołądek, znajdują się także warzywa cebulowe, pomidory, tłusty nabiał, mięso i ryby. Co istotne, nadmiar kwasu żołądkowego spowodowany może być również przez częste spożywanie dań ciężkostrawnych, jak smażone mięso, fast foody, potrawy pikantne czy też przygotowane z wysoko przetworzonych półproduktów.

Jaka dieta przy nadkwasocie żołądka?

Osoby, które chciałyby poprawić swoje nawyki żywieniowe i w naturalny sposób zneutralizować zbyt dużą ilość kwasu żołądkowego powinny przed wszystkim unikać wszystkich składników zakazanych. Ponadto mogą wprowadzić do swojej diety potrawy, zawierające pełnowartościowe białko, które wiąże nadmiar kwasu solnego [Zobacz nasz wpis Zgaga po wszystkim co jem, dlaczego?]. Do zalecanych produktów należy między innymi chudy nabiał, jajka, gotowany lub duszony drób, a także warzywa o odczynie zasadowym, jak marchew, buraki czy szpinak. Ważną rolę odgrywa tutaj również odpowiednie nawodnienie. Pacjenci, cierpiący na nadkwasotę żołądka powinni pić duże ilości wody, naparów z ziół, słodkiego mleka i koktajli owocowych na bazie jogurtu lub kefiru.

Jak sprawdzić czy żołądek jest zakwaszony?

Nadkwasota żołądka daje dość charakterystyczne symptomy, takie jak ból, zgaga, suche odbijanie czy kwaśny posmak w ustach. Jeżeli więc przez dłuższy czas towarzyszą nam takie objawy to nadmiar kwasu żołądkowego może być brany pod uwagę jako pierwszy z powodów ich występowania. Najprostszym sposobem na sprawdzenie czy żołądek może być zakwaszony jest analiza swojego codziennego menu i nawyków żywieniowych. Wśród polecanych metod domowych [Jakie to metody? Opisaliśmy w artykule Domowe sposoby na zgagę – kilka przykładów i rozwiązań] często pojawia się propozycja wypicia ¾ szklanki wody z rozpuszczoną w niej łyżeczką sody oczyszczonej i ustalenie czasu, po jakim nam się odbije. W przypadku nadkwasoty powinno to nastąpić bardzo szybko – mniej więcej w ciągu pół minuty. W praktyce najbardziej wiarygodną metodą na sprawdzenie zakwaszenia jest badanie o nazwie pH-metria, które określa poziom kwaśności w dolnej części przełyku.

Jak zbadać nadkwaśność żołądka?

Diagnostyka nadkwaśności żołądka w dużej mierze opiera się na wywiadzie z pacjentem, analizie jego nawyków żywieniowych, ogólnego staniu zdrowia i trybu życia, a także weryfikacji przyjmowanych leków. W niektórych przypadkach lekarz zleca wspomnianą wcześniej pH-metrię, czyli pomiar stężenia kwaśności w dolnej części przełyku za pomocą specjalnej sondy zakładanej przez nos. Badanie trwa 24-godziny, a podczas niego specjalne elektrody mierzą poziom jonów wodorowych w przełyku. Im wynik ten jest niższy, tym bardziej kwaśne środowisko i większe ryzyko wystąpienia nadkwasoty oraz innych dolegliwości ze strony układu pokarmowego, na przykład refluksu czy wrzodów. Decydując się na tego typu badanie trzeba jednak pamiętać, by w czasie jego trwania nie przyjmować leków zobojętniających kwas żołądkowy ani nie zmieniać nawyków żywieniowych. Dzięki temu wynik wyjdzie bardziej wiarygodny i postawienie diagnozy przez lekarza również będzie łatwiejsze.

Podsumowanie

Nadkwasota żołądka to dolegliwość, która objawia się bardzo nieprzyjemny sposób i znacznie obniża komfort życia. Na szczęście szybka reakcja na pojawiające się symptomy w postaci zmiany nawyków żywieniowych może przyczynić się do poprawy poziomu pH w żołądku i ograniczenia nadprodukcji kwasów żołądkowych. Jeżeli jednak takie domowe metody nie będą skuteczne to koniecznie należy zgłosić się do lekarza, aby wykonać bardziej specjalistyczne badania i ustalić indywidualną ścieżkę leczenia nadkwasoty.


Zobacz inne wpisy:

Ostatnie wpisy:

Kontakt

_ _ _

Zgagadajmy się jeszcze dziś!

Tło formularza
Tło formularza
Tło formularza
Tło formularza
* - pole obowiązkowe

Zadzwoń +48 661 300 314

PN-PT 10:00-20:00

EUROMEDICARE SZPITAL SPECJALISTYCZNY
UL. PILCZYCKA 144-148 54-144 WROCŁAW

Strona główna! Zgagatek O choroba Lecz to człowieku! Kontakt Blog
Zadzwoń +48 661 300 314
Spis treści: