Header background

Leki na zgagę – w jakich sytuacjach pomogą, w jakich nie?Leki na zgagę od lat należą do preparatów najczęściej kupowanych w aptekach. Z jednej strony świadczy to o skali choroby, z drugiej – może sugerować nadmierne i bezrefleksyjne zażywanie takich medykamentów przez osoby z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Nie każda osoba z paleniem w przełyku powinna bowiem sięgać po leki na refluks bez recepty, bo w niektórych przypadkach mogą one nie przynieść pożądanych efektów.


Leki na zgagę – czy ich potrzebujesz?

Leki na zgagę uznawane są za najszybszy i najskuteczniejszy sposób na uporanie się z nieprzyjemnymi dolegliwościami. Niestety większość dostępnych na rynku medykamentów działa tylko doraźnie i eliminuje objawy refluksu, zamiast uderzyć w przyczynę problemu. Jeżeli więc zgaga dokucza Ci często i jest naprawdę silna to w pierwszej kolejności musisz udać się do lekarza, który postawi odpowiednią diagnozę i zdecyduje, czy w Twoim przypadku leczenie farmakologiczne jest najlepszym wyjściem. Może się bowiem okazać, że wystarczy zmiana diety i niektórych nawyków lub wręcz przeciwnie – konieczna będzie interwencja chirurgiczna lub leczenie poważniejszej choroby, której zgaga jest tylko objawem. Doświadczenie pokazuje, że po leki na refluks bez recepty powinny sięgać przede wszystkim osoby, u których pieczenie w przełyku występuje sporadycznie i jest wynikiem na przykład okazjonalnego błędu żywieniowego.

[Zobacz nasz wpis o domowych sposobach na zgagę – Domowe sposoby na zgagę – kilka przykładów i rozwiązań]


Zgaga to nieprzyjemna choroba przełyku. Jeżeli szukasz pomocy, konsultacji medycznej czy po prostu specjalistycznego leczenia to kliknij:


Leki na zgagę – rodzaje

W aptekach dostępne są trzy podstawowe grupy leków na refluks bez recepty i wydawanych z przepisu lekarza. Pierwsza z nich to leki zobojętniające na zgagę, które zawierają substancje o odczynie zasadowym i w ten sposób neutralizują kwasy żołądkowe. Należą do nich sole wapnia, magnezu i glinu, które mają stosunkowo krótkie działanie (2-3 godziny). Nieco bardziej skuteczne są inhibitory receptora histaminowego, takie jak ranitydyna i famotydyna. Tego typu leki na zgagę mają za zadanie zmniejszenie wydzielania kwasu żołądkowego, co pozwala na złagodzenie dolegliwości przez około 12 godzin od zażycia preparatu. Trzecia gama leków to natomiast inhibitory pompy protonowej, które hamują wytwarzanie kwasu solnego. Mają dużą siłę działania i są w stanie zatrzymać objawy zgagi przez 24 godziny, więc wystarczy je przyjmować raz dziennie. Wśród tej grupy medykamentów znajduje się omeprazol, pantoprazol, esomeprazol oraz lanzopranoli.

Famotydyna

Fomatadyna to blokerem receptorów histaminowych H2 w żołądku i wydawana jest tylko na receptę. Substancja ta hamuje wydzielanie soków żołądkowych, przez co zmniejsza się ich objętości i tym samym minimalizuje się ryzyko cofania kwaśnej treści do przełyku. Fomatadyna stosowana jest przede wszystkim w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, jednak lekarz może przepisać ją również na uporczywą zgagę. Obecnie traktowana jest ona jako skuteczny zamiennik innej, wycofanej z obiegu substancji o takim samym działaniu, czyli ranitydynyii.


Pantoprazol

Pantoprazol to lek na zgagę z grupy inhibitorów pompy protonowej. Jego działanie polega na hamowaniu działania tejże pompy w komórkach żołądka, co prowadzi do zmniejszenia ilości produkowanego kwasu solnego. Rezultatem takiego działania jest złagodzenie objawów zgagi nawet na 24 godziny od zażycia leku, a także zmniejszenie ryzyka jej nawrotów, ponieważ przy mniejszej ilości kwasu błona śluzowa może się zregenerować i być mniej podatna na kolejne podrażnienia.

Omeprazol – zanim weźmiesz to zapytaj lekarza!

Omeprazol to, podobnie ja pantoprazol, lek z grupy inhibitorów pompy protonowej. Działa więc na takich samych zasadach i ma podobną skuteczność. Trzeba jednak wiedzieć, że preparat ten dostępny jest tylko na receptę, a przyjmować go należy ściśle według wskazań lekarza. Co więcej, nie każda grupa pacjentów może go stosować. Szczególną ostrożność zachować muszą kobiety w ciąży, osoby poniżej 18 i powyżej 55 roku życia, a także te, borykające się z chorobami nerekiii

Ranitydyna – wycofana?

Ranitydyna, należąca do grupy blokerów receptorów histaminowych, przez wiele lat cieszył się renomą najczęściej wybieranego środka na zgagę. We wrześniu 2019 roku Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał jednak decyzję o wycofaniu z obrotu wszystkich preparatów, zawierających tę substancję, ponieważ w czasie jej produkcji powstawały związki potencjalnie rakotwórcze. Z aptecznych półek zniknęła więc cała gama produktów z ranitydyną, w tym popularny Ranigastiv. Z czasem zastąpił go jednak preparat o nazwie Famotydyna Ranigast, który zawiera bezpieczną i dopuszczoną do sprzedaży substancję czynną o podobnym do ranitydyny działaniu, czyli famotadynę.

Masz wątpliwości? Udaj się do lekarza!

W minimalizowaniu ryzyka pojawienia się pieczenia w przełyku największe znaczenie ma profilaktyka, czyli zbilansowana dieta i zdrowe nawyki. Leki na zgagę powinny być stosowane tylko doraźnie, bo nie usuwają problemu, a jedynie pozwalają o nim na chwilę zapomnieć. Jeżeli więc dopiero rozważasz sięgnięcie po leki na zgagę lub też masz wątpliwości co do tego, jaki preparat wybrać i jak go stosować to koniecznie udaj się do lekarza, który pomoże Ci znaleźć najlepszą metodę walki z pieczeniem w przełyku.


Zobacz inne wpisy:

Ostatnie wpisy:

Kontakt

_ _ _

Zgagadajmy się jeszcze dziś!

Tło formularza
Tło formularza
Tło formularza
Tło formularza
* - pole obowiązkowe

Zadzwoń +48 661 300 314

PN-PT 10:00-20:00

EUROMEDICARE SZPITAL SPECJALISTYCZNY
UL. PILCZYCKA 144-148 54-144 WROCŁAW

Strona główna! Zgagatek O choroba Lecz to człowieku! Kontakt Blog
Zadzwoń +48 661 300 314
Spis treści: