Header background

Jak wyleczyć nadkwasotę?Zaburzenia ze strony układu pokarmowego to powszechny problem, w dużej mierze wynikający z niezdrowego trybu życia. Niewłaściwa dieta i jedzenie w pośpiechu, permanentny stres, brak aktywności fizycznej i sięganie po używki, niekorzystnie odbijają się na naszym organizmie, destabilizując jego funkcjonowanie. Jedną z dolegliwości gastrycznych, które swoje podłoże często mają właśnie w nieprawidłowych nawykach, jest nadkwasota żołądka. Co dokładnie kryje się pod tym pojęciem, jakie objawy daje nadkwasota i jak wygląda jej leczenie?


Co jeść żeby zakwasić żołądek?

Przyczyną nadkwasoty jest wydzielanie zwiększonej ilości kwaśnej treści żołądkowej, a nadprodukcja ta w dużej mierze wynika z nieprawidłowych nawyków żywieniowych. Spożywanie ciężkostrawnych potraw (np. smażonych, tłustych, wysoko przetworzonych), niedokładne gryzienie pokarmów i pochłanianie dużych porcji sprawia, że jedzenie zalega w żołądku, a proces trawienia staje się dłuższy i trudniejszy [Przeczytaj nasz wpis o tym czego nie wolno jeść przy nadkwasocie?] . W efekcie jego przeprowadzenie wymaga większej ilości soków żołądkowych. Działanie pobudzające wydzielanie kwasu solennego mają także pikantne przyprawy, marynaty na bazie octu, razowe pieczywo i makarony, grube kasze, warzywa kapustne, tłusty nabiał i niektóre owoce. Do zakwaszenia żołądka może dojść także u osób, które piją duże ilości kawy, mocnej herbaty, alkoholu, napojów gazowanych i mocno dosładzanych soków.


Zgaga to nieprzyjemna choroba przełyku. Jeżeli szukasz pomocy, konsultacji medycznej czy po prostu specjalistycznego leczenia to kliknij:


Co jeść żeby zakwasić żołądek?

Przyczyną nadkwasoty jest wydzielanie zwiększonej ilości kwaśnej treści żołądkowej, a nadprodukcja ta w dużej mierze wynika z nieprawidłowych nawyków żywieniowych. Spożywanie ciężkostrawnych potraw (np. smażonych, tłustych, wysoko przetworzonych), niedokładne gryzienie pokarmów i pochłanianie dużych porcji sprawia, że jedzenie zalega w żołądku, a proces trawienia staje się dłuższy i trudniejszy. W efekcie jego przeprowadzenie wymaga większej ilości soków żołądkowych. Działanie pobudzające wydzielanie kwasu solennego mają także pikantne przyprawy, marynaty na bazie octu, razowe pieczywo i makarony, grube kasze, warzywa kapustne, tłusty nabiał i niektóre owoce. Do zakwaszenia żołądka może dojść także u osób, które piją duże ilości kawy, mocnej herbaty, alkoholu, napojów gazowanych i mocno dosładzanych soków. [Jeżeli zastanawiasz się co możesz pić przy nadkwasocie to zobacz nasz wpis]

Jak leczyć nadkwasotę żołądka w domu?

Nadkwasota żołądka w najpowszechniejszym wydaniu spowodowana jest niewłaściwą dietą i złymi nawykami, dlatego zmiany w tym zakresie często pozwalają zapomnieć o problemie lub minimalizują ryzyko jego wystąpienia. Leczenie nadkwasoty warto więc rozpocząć do wyeliminowania ze swojego menu produktów zakwaszających, a wprowadzenie składników, które wiążą i neutralizują kwas żołądkowy. Mowa tutaj o pełnowartościowym białku w postaci chudego nabiału i mięsa, a także o jajach, warzywach o odczynie zasadowym, olejach roślinnych i przetworach mlecznych. W domowym leczeniu nadkwasoty żołądka pomocne może być także picie dużej ilości wody niegazowanej i naparów ziołowych (mięta pieprzowa, ostropest, melisa, rumianek), które rozcieńczają sok żołądkowy i tym samym redukują jego drażniące działanie. Wśród rekomendowanych sposobów domowych znajduje się również soda oczyszczona, rozpuszczona w przegotowanej lub niegazowanej wodzie.

Jak leczyć nadkwasotę, kiedy domowe sposoby nie działają?

Zmiana nawyków żywieniowych, rezygnacja z potraw ciężkostrawnych, smażonych i tłustych, a także jedzenie bez pośpiechu i dokładne gryzienie pokarmu bardzo często pozwalają na pożegnanie się z problemem nadkwasoty. W niektórych przypadkach takie działania nie przynoszą jednak skutku i wówczas zalecane jest farmakologiczne leczenie nadkwasoty żołądka. W uporaniu się z uciążliwymi objawami pomóc mogą dostępne bez recepty leki zobojętniające kwas żołądkowy lub hamujące jego nadmierne wytwarzanie, a także leki z grupy inhibitorów pompy protonowej, np. esomeprazol, omeprazol czy pantoprazol. [Leki na zgagę – czy są dla każdego? Przeczytaj nasz wpis] Przed ich zażyciem warto jednak skonsultować się z lekarzem, który dobierze preparat i jego dawkę do naszych potrzeb, a co najważniejsze – wykluczy poważniejsze źródło problemu. Zdarza się bowiem, że nadprodukcja kwasu żołądkowego spowodowana jest na przykład przez zakażenie bakterią Helicobacter pylori lub zespół Zollingera-Ellisona.

Podsumowanie

Leczenie nadkwasoty żołądka domowymi sposobami bywa bardzo skuteczne, jednak wymaga konsekwencji i wytrwałości w działaniu. Zmiany diety i nawyków żywieniowa muszą być bowiem stałe, a wszelkie odstępstwa od nich – okazjonalne. Jeżeli jednak rewolucja kulinarna nie przyniesie efektów, należy skonsultować się z lekarzem i pomyśleć o leczeniu nadkwasoty w bardziej radykalny sposób. Pomocna w tym może być farmakoterapia, a w ciężkich przypadkach – leczenie chirurgiczne.


Zobacz inne wpisy:

Ostatnie wpisy:

Kontakt

_ _ _

Zgagadajmy się jeszcze dziś!

Tło formularza
Tło formularza
Tło formularza
Tło formularza
* - pole obowiązkowe

Zadzwoń +48 661 300 314

PN-PT 10:00-20:00

EUROMEDICARE SZPITAL SPECJALISTYCZNY
UL. PILCZYCKA 144-148 54-144 WROCŁAW

Strona główna! Zgagatek O choroba Lecz to człowieku! Kontakt Blog
Zadzwoń +48 661 300 314
Spis treści: