Header background

Skąd się bierze zgaga?Zgaga to nieprzyjemny objaw choroby refluksowej przełyku. Zatem skąd się bierze zgaga? Pojawia się, kiedy treść z żołądka lub z dwunastnicy cofa się do przełyku. Soki żołądkowe oraz żółć silnie drażnią i uszkadzają błonę śluzową przełyku powodując powstanie uczucia pieczenia w klatce piersiowej. Towarzyszy temu nieprzyjemny gorzki smak w ustach oraz oddech.

Dlaczego zgaga jest problemem i należy ją leczyć?

Zgaga u niektórych może być uporczywa i występować prawie codziennie, a u innych zdarzać się incydentalnie po wybranych pokarmach. W przypadku uciążliwego nasilenia objawów należy podejrzewać chorobę refluksową przełyku. Istotą tej choroby jest osłabienie mechanizmów antyreflukoswych, a przede wszystkim dolnego zwieracza przełyku. Prowadzi to do niekontrolowanego zalewania przełyku przez treść z żołądka. Szacuję się, że ok 20% polskiej populacji cierpi na chorobę refluksową przełyku natomiast blisko połowa Polaków ma zgagę raz w miesiącu.

Skąd się bierze zgaga i co jej sprzyja?

Osoby, które cierpią na zgagę zaczynają zastanawiać się co może ją powodować, często nie zwracając uwagi na podstawowe produkty, które spożywają. Wiele codziennych posiłków czy napojów powoduje zgagę i warto zdać sobie z tego sprawę. Skąd się bierze zgaga? Jednymi z częstych powodów są:

– niektóre pokarmy: smażone, bogate w tłuszcz, przetwory mleczne, pikantne dania, kofeina
– posiłki o zbyt dużej objętości spożywane szybko
palenie papierosów
– nadwaga lub otyłość

Jeśli zastanawiasz się skąd się bierze zgaga to spójrz na ten obrazek!

Skąd się bierze zgaga i czy jest groźna?

Rzadko występująca, dająca się kontrolować lekami zgaga nie jest groźna. W sytuacji, gdy zgaga staje się naszym codziennym utrapieniem należy traktować ją jako poważny problem medyczny. Ciągłe uszkadzanie błony śluzowej przełyku kwaśną treścią z żołądka ma swoje negatywne konsekwencje. Powoduje to zmiany w komórkach nabłonka zwanych metaplazją jelitową co prowadzi do stanu nazywanego przełykiem Barretta. Przełyk Barretta niesie ze sobą 1% ryzyko powstania raka przełyku, który jest nowotworem o bardzo złym rokowaniu. Z tego powodu w przypadku często występującej zgagi konieczna jest modyfikacja stylu życia oraz włączenie na stałe farmakoterapii lub rozważenie leczenia chirurgicznego.  Nie należy lekceważyć wieloletniej zgagi i pamiętać, że nie jest to jedynie nieprzyjemna przypadłość, ale jest to objaw choroby potencjalnie groźnej dla naszego życia i zdrowia.

Kiedy myśleć o leczeniu operacyjnym?

Operacyjne leczenie refluksu rozważamy u kilku grup pacjentów:

Na czym polega operacja antyrefluksowa?

Celem operacji jest odtworzenie naturalnej bariery zabezpieczającej cofanie się treści z żołądka do przełyku. Nazywamy ją „barierą antyrefluksową”. Uzyskuje się to poprzez stworzenie rodzaju opaski z tkanki żołądka opasającej przełyk. Opaska tworzy zastawkę uniemożliwiającą kontakt soków żołądkowych z nabłonkiem przełyku i chronię przed zgagą oraz jej negatywnymi konsekwencjami.


U pacjentów z przepukliną rozworu przełykowego wykonuje się dodatkowo plastykę tej przepukliny co pozwala odtworzyć prawidłową anatomię górnego odcinka przewodu pokarmowego. Najczęstszą techniką operacyjną jest tzw. fundopolikacja metodą Nissena, a wykonywana jest techniką laparoskopową i wymaga zwykle dwudniowego pobytu w szpitalu. Pacjenci szybko wracają do normalnej aktywności. Celem operacji uwolnienie pacjenta od konieczności przyjmowania leków, a w niektórych przypadkach jest jedyną szansą na skuteczne wyeliminowanie problemu refluksu.

Jak zakwalifikować się do operacji?

W celu zakwalifikowania się do operacyjnego leczenia refluksu, pacjent musi przejść dokładną diagnostykę górnego odcinka przewodu pokarmowego. Obejmuje ona:

  1. Gastroskopia – jej wykonanie rekomenduje się wszystkim, u których zgaga występuję dłużej niż 5 lat. Pozwala ocenić przepłyk, żołądek i dwunastnicę. Pozwala ona też stwierdzić obecność przepukliny rozworu przełykowego.
  2. 24 godzinna pH-metria z badaniem impedancji – pozwala ostatecznie potwierdzić refluks oraz zbadać jego charakter tzn. stwierdzić czy jest to refluks treści żołądkowej czy z dwunastnicy.
  3. Manometria przełyku – badanie konieczne do wykluczenia zaburzeń motoryki przełyku.

Przygotowanie do operacji zaczyna się od konsultacji z chirurgiem, podczas której planowana jest diagnostyka oraz operacja.


Zobacz inne wpisy:

Ostatnie wpisy:

Kontakt

_ _ _

Zgagadajmy się jeszcze dziś!

Tło formularza
Tło formularza
Tło formularza
Tło formularza
* - pole obowiązkowe

Zadzwoń +48 661 300 314

PN-PT 10:00-20:00

EUROMEDICARE SZPITAL SPECJALISTYCZNY
UL. PILCZYCKA 144-148 54-144 WROCŁAW

Strona główna! Zgagatek O choroba Lecz to człowieku! Kontakt Blog
Zadzwoń +48 661 300 314
Spis treści: