Header background

Gastroenterolog – jak wygląda badanie?Zgaga, niestrawność, bóle żołądka i wątroby, zaparcia lub biegunki, problemy z przełykaniem lub zupełny brak apetytu – problemy ze strony układu pokarmowego objawiają się na wiele różnych sposobów. Czasem są one wynikiem niewłaściwej diety i niezdrowego trybu życia, innym razem zwiastują poważniejsze choroby, z nowotworami włącznie. Specjalistą, do którego najlepiej udać się w przypadku jakichkolwiek dolegliwości układu pokarmowego jest gastroenterolog. Jak wygląda taka wizyta i jakie badania robi gastroenterolog?

Gastroenterolog - jak wygląda badanie?

Kim jest gastroenterolog?

Gastroenterolog to lekarz, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem dolegliwości układu pokarmowego, w tym żołądka, jelit, wątroby, trzustki, dróg żółciowych czy też odbytu. Do chorób, leżących w kręgu zainteresowań gastroenterologii należą natomiast między innymi: wrzody, choroba refluksowa, zapalenie trzustki lub dróg żółciowych, zespół jelita drażliwego, zakażenia bakterią Helicobacter pylori, a także nowotwory układu pokarmowego. Do tej puli, szczególnie w przypadku małych dzieci, dochodzi także diagnozowanie celiakii. Jakie badania wykonuje gastroenterolog i gastroenterolog dziecięcy, aby postawić odpowiednią diagnozę? Podczas pierwszej wizyty lekarz przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem, pytając nie tylko o same dolegliwości, ale także nawyki żywieniowe, przyjmowane leki, choroby w rodzinie i wypróżnienia. Następnie bada powłoki brzuszne, naciskając po kolei różne punkty, aby sprawdzić, w którym dokładnie miejscu ból jest najbardziej odczuwalny. Kolejny krok do znalezienia przyczyn problemu to zlecenie bardziej specjalistycznych badań, w tym badań laboratoryjnych (morfologia, badanie enzymów trzustkowych, badanie kału itp.), USG i RTG jamy brzusznej z kontrastem. W niektórych przypadkach konieczne może być również wykonanie rezonansu magnetycznego lub tomografii komputerowej. Do najbardziej typowych badań gastroenterologicznych należy również kolonoskopia i gastroskopia.


Zgaga to nieprzyjemna choroba przełyku. Jeżeli szukasz pomocy, konsultacji medycznej czy po prostu specjalistycznego leczenia to kliknij:


Jak wygląda badanie gastroenterologiczne?

Kiedy zapyta się pacjentów, jakie badania wykonywane przez gastroenterologa budzą w nich największy niepokój to odpowiedzi zazwyczaj są dwie: gastroskopia i kolonoskopia. Wynika to głównie z nieznajomości tematu i niewyjaśnionej obawy, że procedury będą nieprzyjemne lub bolesne. Jak zatem wyglądają takie badania u gastroenterologa? W przypadku gastroskopii lekarz wprowadza przez jamę ustną pacjenta długi, cienki przewód z kamerą na końcu (tzw. gastroskop) i dzięki niemu dokładnie ogląda cały układ pokarmowy, wykrywając ewentualne zmiany chorobowe. Jeżeli zachodzi taka potrzeba, to lekarz przy pomocy gastroskopu może również pobrać wycinek tkanek do dalszej analizy. Podczas badania pacjent leży na lewym boku, z głową przyciągniętą do klatki piersiowej, a tylna ściana jego gardła jest znieczulona, aby uczucie dyskomfortu było jak najmniejsze. Jeżeli chodzi o kolonoskopię to jej przebieg jest podobny do gastroskopii, jednak elastyczna rurka z kamerką (tzw. kolonoskop), wprowadzana jest przez odbyt pacjenta. Dzięki temu lekarz może precyzyjne obejrzeć całe jelito, zauważyć zmiany chorobowe i uszkodzenia tkanek, a także pobrać wycinek do dalszej analizy. Również podczas tego badania pacjent jest częściowo znieczulany, aby cała procedura była dla niego mniej przykra i bolesna.

Czy refluks żołądkowo-przełykowy jest uleczalny?

Jak uporać się z uciążliwą zgagą, ile trwa leczenie refluksu i po jakie rozwiązania sięgnąć, by na stałe zapomnieć o palącym problemie to pytania, z którymi najczęściej pacjenci zgłaszają się do lekarzy. Na szczęście współczesna medycyna pozwala na skutecznie uporanie się z chorobą refluksową przełyku, nawet w sytuacji, gdy jest ona w zaawansowanym stadium. Jeżeli symptomy pojawiają się okazjonalnie i nie są ekstremalnie dokuczliwe to dobrym rozwiązaniem jest terapia farmakologiczna. Do wyboru są leki, które zawierają substancje o odczynie zasadowym i w ten sposób neutralizują kwasy żołądkowe (np. sole wapnia, magnezu i glinu), inhibitory receptora histaminowego, zmniejszające wydzielanie kwasu żołądkowego (jak famotydyna) oraz inhibitory pompy protonowej, które hamują wytwarzanie kwasu solnego. Ich działanie trwa – odpowiednio – do 2, 12 i 24 godzin od zażycia. Zdecydowanie skuteczniejszym i długofalowym sposobem na uporanie się z problemem jest zabieg chirurgiczny z wykorzystaniem metody laparoskopowej. Ile czasu trwa takie leczenie refluksu? Sam zabieg jest dość szybki i małoinwazyjny, a do tego nie wymaga długotrwałej rehabilitacji. Pacjent już po 24 godzinach otrzymuje płyny, po 48 h – pokarmy stałe, a jeżeli jego samopoczucie jest dobre to do domu może wyjść już w drugiej dobie po operacji. Taka metoda leczenia refluksu jest więc uznawana za najszybszą i najbardziej skuteczną, dlatego pacjenci cierpiący na bardzo silne dolegliwości powinni rozważyć taką właśnie formę terapii.

Jak przygotować się do badania?

Badania, jakie zleca gastroenterolog nie należą do najprzyjemniejszych, jednak ich wykonanie jest niezbędne do postawienia prawidłowej diagnozy. Co więcej, aby przeprowadzenie kolonoskopii czy gastroskopii było w ogóle możliwe, pacjent musi się do nich odpowiednio przygotować. Jak to zrobić? W przypadku gastroskopii nie wolno spożywać posiłków przez 6 godzin przed badaniem ani pić płynów przez 4 godziny. Osoby, które muszą poddać się kolonoskopii powinny natomiast już na 48 godzin przed badaniem przejść na dietę płynną. Wskazane jest także skorzystanie z leków przeczyszczających, aby oczyścić jelita z wszystkich zaległości kałowych.

Kiedy warto wykonać badanie gastrologiczne?

Symptomy, z jakimi pacjenci zgłaszają się do gastroenterologa to najczęściej: powtarzające się bóle brzucha, pieczenie w przełyku, trudności z wypróżnianiem, częste wzdęcia, uczucie pełności, a także mdłości czy też krew lub śluz w stolcu. Jeżeli więc zauważysz u siebie podobne dolegliwości to koniecznie umów się na wizytę, aby ustalić źródło problemu i – w razie konieczności – rozpocząć odpowiednie leczenie. Zgłoś się do specjalisty również wtedy, gdy masz trudności z przyjmowaniem pokarmów, nie masz w ogóle apetytu lub Twoja waga drastycznie spadła z nieznanej Ci przyczyny. W przypadku niemowląt i małych dzieci należy udać się do gastroenterologa zawsze wtedy, gdy pojawiają się jakiekolwiek dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Szczególnie jednak w przypadku ostrych, nawracających biegunek, które u takich maluchów mogą być bardzo niebezpieczne.


Leczenie choroby refluksowej przełyku lub przepuklin rozworu przełykowego – Wybrane usługi – Lubin – Regionalne Centrum Zdrowia – EMC Instytut Medyczny SA (emc-sa.pl)


Zobacz inne wpisy:

Ostatnie wpisy:

Kontakt

_ _ _

Zgagadajmy się jeszcze dziś!

Tło formularza
Tło formularza
Tło formularza
Tło formularza
* - pole obowiązkowe

Zadzwoń +48 661 300 314

PN-PT 10:00-20:00

EUROMEDICARE SZPITAL SPECJALISTYCZNY
UL. PILCZYCKA 144-148 54-144 WROCŁAW

Strona główna! Zgagatek O choroba Lecz to człowieku! Kontakt Blog
Zadzwoń +48 661 300 314
Spis treści: