Header background

Co to jest refluks?Co to jest refluks? To inaczej choroba refluksowa, która w terminologii medycznej jest określana jako refluks żołądkowo-przełykowy lub GERD (z ang. gastroesophageal reflux disease). Refluks jest nieprzyjemną  dolegliwością, która polega na cofaniu się treści żołądkowej do przełyku. Dzieje się tak w sytuacji, gdy dolny zwieracz przełyku nie działa prawidłowo i nie domyka się po przełknięciu pokarmu, umożliwiając mu „powrót” z żołądka do wyższych odcinków układu pokarmowego. W konsekwencji pacjenci odczuwają szereg dokuczliwych objawów, wśród których najbardziej charakterystyczne jest uczucie pieczenia w przełyku?

Co to jest refluks i jakie ma objawy?

Szacuje się, że refluks dotyczyć może 20-40% dorosłych osób, a co 10-ty z nas uskarża się na jego objawy każdego dnia. Najczęściej jest to zgaga, czyli uczucie pieczenia za mostkiem, ból w klatce piersiowej, kwaśny posmak w jamie ustnej, a także częste odbijanie. Refluks może dawać również takie objawy, jak chrypka, suchy kaszel, czkawka, ból brzucha i nudności. W przypadku niemowląt charakterystycznym symptomem jest natomiast ulewanie. Warto zaznaczyć, że refluks objawiać się może również w nietypowy sposób, na przykład w postaci astmy, zapalenia gardła i krtani, a nawet zapalenia zatok przynosowych i ucha środkowego. Każdy z takich problemów warto więc zgłaszać lekarzowi, żeby mógł postawić odpowiednią diagnozę i podjąć skuteczne leczenie refluksu.


Jak zapobiec chorobie refluksowej?

Refluks może mieć wiele przyczyn jednak bardzo często powiązany jest on z niewłaściwą dietą i niezdrowym trybem życia. Na jego objawy skarżą się często osoby z nadwagą, palące papierosy, spożywające posiłki bezpośrednio przed snem, a także narażone na duży stres. W takich przypadkach warto rozważyć wprowadzenie zmian w codziennym menu, zwiększenie aktywności fizycznej i modyfikację niektórych nawyków, aby zapobiec przykrym dolegliwościom i poprawić ogólny komfort swojego życia. Podstawowymi działaniami profilaktycznymi są unikanie lub przynajmniej ograniczenie używek, ostrych przypraw, tłustych potraw i wysoko przetworzonej żywności, spożywanie niewielkich posiłków w regularnych odstępach czasu i kontrola masy ciała. Zalecane jest także spanie z lekko uniesioną głową, rezygnacja z ubrań uciskających żołądek, a także stosowanie technik relaksacyjnych, pozwalających na rozładowanie gromadzącego się w ciele napięcia. Jeżeli jednak takie sposoby nie zadziałają to konieczne może być leczenie refluksu, jednak przed jego podjęciem najlepiej skonsultować się z lekarzem.


Refluks to nieprzyjemna choroba przełyku. Jeżeli szukasz pomocy, konsultacji medycznej czy po prostu specjalistycznego leczenia to kliknij:


Jak leczyć refluks?

Leczenie refluksu, w zależności od jego przyczyn i poziomu dokuczliwości objawów, może przebiegać na kilka sposobów. Najpopularniejszym jest leczenie farmakologiczne, w tym przede wszystkim lekami, zmniejszającymi wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Pomocne są także preparaty z wodorowęglanem wapnia, alginianem sodu, wodorotlenkiem glinu, które neutralizują kwaśną treść żołądka. W przypadku ciężkiego przebiegu choroby i silnych, regularnie nawracających objawów najlepszym rozwiązaniem może być leczenie refluksu metodą chirurgiczną. Taki zabieg, wykonywany laparoskopowo, jest mało inwazyjny i nie wymaga długotrwałej rekonwalescencji, a jego efekty odczuwane są bardzo szybko. Dzięki temu pacjent może szybko wrócić do normalności i zapomnieć o piekącym bólu w przełyku i klatce piersiowej czy też kwaśnym posmaku w ustach.


Refluks – choroba, z którą można wygrać

Życie z chorobą refluksową przełyku to codzienność bardzo szerokiej grupy ludzi, a wielu z nich nie zdaje sobie sprawy, że z taką dolegliwością można skutecznie walczyć. Trzeba jednak właściwie zdiagnozować problem, zastosować odpowiednią profilaktykę, a w razie potrzeby – skorzystać z farmakologicznej lub chirurgicznej metody leczenia. Jeżeli więc zauważyłeś u siebie niepokojące obawy i masz podejrzenia, że refluks dotyczy właśnie Ciebie to skonsultuj się ze specjalistą i podejmij działania, mające na celu wygranie z tą coraz powszechniej spotykaną chorobą.


Zobacz inne wpisy:

Ostatnie wpisy:

Kontakt

_ _ _

Zgagadajmy się jeszcze dziś!

Tło formularza
Tło formularza
Tło formularza
Tło formularza
* - pole obowiązkowe

Zadzwoń +48 661 300 314

PN-PT 10:00-20:00

EUROMEDICARE SZPITAL SPECJALISTYCZNY
UL. PILCZYCKA 144-148 54-144 WROCŁAW

Strona główna! Zgagatek O choroba Lecz to człowieku! Kontakt Blog
Zadzwoń +48 661 300 314
Spis treści: