Header background

Zgaga a refluks – jak odróżnić?Refluks i zgaga to dwa pojęcia, które wiele osób traktuje jako synonim i stosuje wymiennie. Tymczasem z medycznego punktu widzenia wcale tak nie jest! Jakie są więc różnice między zgagą a refluksem i jak rozpoznać, z którą dolegliwością mamy do czynienia? Na początku warto przyjrzeć się definicjom obu problemów i poznać zależność między nimi.

Co to jest refluks?

Refluks, a dokładnie choroba refluksowa przełyku, to schorzenie, polegające na zrzucaniu treści pokarmowej do przełyku (więcej przeczytasz pod wpisem Co to jest refluks?). Spowodowane jest ono nieprawidłowym działaniem (osłabieniem) dolnego zwieracza przełyku, który nie domyka się po przyjęciu pokarmu i umożliwia mu cofnięcie się do górnego odcinka układu pokarmowego. Skutkować to może uczuciem palenia w przełyku, kwaśnym posmakiem w ustach, kaszlem i chrypką, świszczącym oddechem, ale może też przebiegać całkowicie bezobjawowo. Refluks jest więc chorobą przewlekłą, zwykle przebiega z okresami zaostrzeń i remisji, a dotknąć może osoby w każdym wieku. Jeżeli chodzi o podłoże choroby refluksowej przełyku to jest ono wieloczynnikowe. Wśród częstych przyczyn wymienia się otyłość, niewłaściwą dietę (o diecie przeczytasz we wpisie Dieta na zgagę – co jeść, czego unikać, jaka będzie odpowiednia?) i ciążę, ale refluks może być też powiązany z innymi chorobami (np. cukrzycą) lub zmianami hormonalnymi.

Co to jest zgaga?

Zgaga to z kolei dość charakterystyczne i bardzo nieprzyjemne uczucie palenia w przełyku i piekącego bólu na wysokości mostka (więcej dowiesz się we wpisie Zgaga – co to jest, jak leczyć i zapobiegać?). Często towarzyszy jej też suchość w ustach, czkawka i bezgłośne odbijanie. Co istotne, zgaga sama w sobie nie jest jednostką chorobową, ale raczej zespołem objawów, towarzyszących innym chorobom układu pokarmowego. Może ona pojawiać się u osób, cierpiących na refluks, ale także na zapalenie błony śluzowej żołądka, wrzody, nowotwory przewodu pokarmowego, a także choroby dróg żółciowych. Zgaga bardzo często występuje również u zdrowych osób tuż po spożyciu zbyt ciężkiego, ostrego lub tłustego posiłku, po nagłej zmianie pozycji z siedzącej na leżącą albo też u pacjentów, przyjmujących leki, które działają drażniąco na błonę śluzową żołądka.


Zgaga to nieprzyjemna choroba przełyku. Jeżeli szukasz pomocy, konsultacji medycznej czy po prostu specjalistycznego leczenia to kliknij:


Zgaga a refluks – różnice w objawach

Chociaż refluks i zgaga mogą objawiać się w bardzo podobny sposób, to jednak nie są one tą samą dolegliwością i nie należy stosować tych pojęć wymiennie. Mówiąc najprościej: podstawowa różnica między refluksem a zgagą polega na tym, że pierwszy z nich to wieloczynnikowe schorzenie, wynikające z nieprawidłowego działania dolnego zwieracza przełyku, a druga to zespół objawów, towarzyszących różnym chorobom układu pokarmowego[iii]. Osoby, cierpiące na refluks mogą, choć nie muszą mieć zgagi i na odwrót – zgaga może być objawem choroby refluksowej przełyku, ale nie zawsze wywołuje ją to właśnie schorzenie. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów w obrębie układu pokarmowego, na przykład uczucia palenia w przełyku, kwaśnego posmaku, suchego kaszlu czy też nudności i bólu brzucha, zawsze należy skonsultować się z lekarzem, który zleci odpowiednie badania i postawi prawidłową diagnozę.

Zgaga a refluks – jak leczyć

Pomiędzy zgagą a refluksem występują pewne różnice, jednak w przypadku obu schorzeń leczenie może przebiegać podobnie. Najważniejszą kwestią jest zmiana nawyków żywieniowych, podjęcie kontrolowanej aktywności fizycznej i unikanie używek, aby zminimalizować ryzyko pojawienia się nieprzyjemnych objawów ze strony układu pokarmowego. Doraźną pomoc mogą przynieść także leki zmniejszające wydzielanie kwasu solnego lub zobojętniające kwaśną treść żołądka. Jeżeli jednak refluks i zgaga są naprawdę dokuczliwe to najlepszym rozwiązaniem jest leczenie chirurgiczne w postaci szybkiego, małoinwazyjnego zabiegu, wykonywanego metodą laparoskopową.


Zobacz inne wpisy:

Ostatnie wpisy:

Kontakt

_ _ _

Zgagadajmy się jeszcze dziś!

Tło formularza
Tło formularza
Tło formularza
Tło formularza
* - pole obowiązkowe

Zadzwoń +48 661 300 314

PN-PT 10:00-20:00

EUROMEDICARE SZPITAL SPECJALISTYCZNY
UL. PILCZYCKA 144-148 54-144 WROCŁAW

Strona główna! Zgagatek O choroba Lecz to człowieku! Kontakt Blog
Zadzwoń +48 661 300 314
Spis treści: