Header background

Jak długo trwa leczenie refluksu?Choroba refluksowa przełyku to schorzenie, które dotyka bardzo wielu ludzi na całym świecie. Szacuje się, że może na nią cierpieć nawet do 40% dorosłych, a niemal 10% z nas odczuwa jej nieprzyjemne symptomy każdego dnia. Co istotne jednak, refluks jest chorobą bardzo specyficzną, ponieważ może przebiegać na wiele różnych sposobów. I to właśnie od poziomu odczuwanych przez pacjenta dolegliwości, długości ataków i czynników zapalnych zależy, ile czasu będzie trwało leczenie refluksu i jakie metody najlepiej wykorzystać w terapii.


Ile czasu może trwać refluks?

Refluks uznawany jest za chorobę przewlekłą, w której okresy nasilenia objawów i remisji mogą się ze sobą przeplatać. W przypadku wielu osób refluks żołądkowo-przełykowy (tzw. GERD) przez bardzo długi czas przebiega całkowicie niezauważalnie lub też ujawnia się sporadycznie w postaci uczucia lekkiego dyskomfortu: pieczenia i bólu za mostkiem, zgagi, suchego odbijania lub czkawki. U innych pacjentów objawy pojawiają się natomiast codziennie przez kilka, a nawet kilkanaście lat i stale utrzymują na silnym poziomie. Z czego wynikają te różnice? Powodów może być wiele, a wśród nich największe znaczenie ma bezpośrednia przyczyna problemu, prowadzony przez pacjenta tryb życia, stosowana dieta, przyjmowane leki, a nawet stres. Zwykle objawy refluksu związane są z nieprawidłowym działaniem dolnego zwieracza przełyku, który w założeniu powinien zatrzymywać pokarm w żołądku i uniemożliwiać jego cofanie się do górnych odcinków dróg pokarmowych. Kiedy jednak mięsień ten jest osłabiony to treść pokarmowa „wraca” do przełyku, drażniąc jego delikatny nabłonek i dając obawy w postaci pieczenia oraz bólu. Jeżeli dodamy do tego zwiększoną ilość kwasów żołądkowych, spowodowaną jedzeniem tłustych i ciężkich potraw, piciem alkoholu czy napojów gazowanych, to możemy mieć pewność, że intensywność objawów i ich częstotliwość będą zdecydowanie większe. Trudniejsze i bardziej czasochłonne może być wówczas także uporanie się z problemem, bo to, jak długo trwa leczenie refluksu w dużej mierze uzależnione jest od ogólnego stanu zdrowia i trybu życia pacjenta.


Zgaga to nieprzyjemna choroba przełyku. Jeżeli szukasz pomocy, konsultacji medycznej czy po prostu specjalistycznego leczenia to kliknij:


Ile może trwać atak refluksu?

Statystyki pokazują, że na zgagę czy refluks przynajmniej raz w życiu uskarżał się każdy dorosły człowiek. Bardzo pikantna, tłusta lub kwaśna potrawa, wypicie sporej dawki alkoholu lub mocnej kawy, zbyt szybkie położenie się do łóżka po kolacji albo intensywny wysiłek fizyczny po posiłku, mogą nawet u zdrowej osoby wywołać duży dyskomfort, z pieczeniem w przełyku na czele. W przypadku kobiet takie objawy mogą pojawiać się również w okresie ciąży, kiedy zmiany hormonalne i powiększająca się macica nierzadko destabilizują pracę układu pokarmowego. Podobnie jednak, jak przyczyna i stopień nasilenia symptomów refluksu mogą być inne u każdego z pacjentów, tak samo różnić się może czas odczuwania nieprzyjemnych dolegliwości. Czasami atak trwa zaledwie kilka minut, innym razem pieczenie w przełyku towarzyszy nam przez wiele godzin, a bywa również, że jest w zasadzie stałym elementem codzienności i uniemożliwia cierpiącej osobie normalne funkcjonowanie. W sytuacji, gdy atak refluksu jest krótki i mało uciążliwy to zwykle można uporać się z nim domowymi sposobami lub też przy pomocy leków, dostępnych w aptece bez recepty. W przypadku permanentnej zgagi konieczna jest wizyta u specjalisty i sięgnięcie po bardziej radykalne środki. Lekarz zleci wówczas odpowiednie badania, zaproponuje dobraną do potrzeb pacjenta terapię i wyjaśni, jak długo będzie trwało leczenie refluksu.

Czy refluks żołądkowo-przełykowy jest uleczalny?

Jak uporać się z uciążliwą zgagą, ile trwa leczenie refluksu i po jakie rozwiązania sięgnąć, by na stałe zapomnieć o palącym problemie to pytania, z którymi najczęściej pacjenci zgłaszają się do lekarzy. Na szczęście współczesna medycyna pozwala na skutecznie uporanie się z chorobą refluksową przełyku, nawet w sytuacji, gdy jest ona w zaawansowanym stadium. Jeżeli symptomy pojawiają się okazjonalnie i nie są ekstremalnie dokuczliwe to dobrym rozwiązaniem jest terapia farmakologiczna. Do wyboru są leki, które zawierają substancje o odczynie zasadowym i w ten sposób neutralizują kwasy żołądkowe (np. sole wapnia, magnezu i glinu), inhibitory receptora histaminowego, zmniejszające wydzielanie kwasu żołądkowego (jak famotydyna) oraz inhibitory pompy protonowej, które hamują wytwarzanie kwasu solnego. Ich działanie trwa – odpowiednio – do 2, 12 i 24 godzin od zażycia. Zdecydowanie skuteczniejszym i długofalowym sposobem na uporanie się z problemem jest zabieg chirurgiczny z wykorzystaniem metody laparoskopowej. Ile czasu trwa takie leczenie refluksu? Sam zabieg jest dość szybki i małoinwazyjny, a do tego nie wymaga długotrwałej rehabilitacji. Pacjent już po 24 godzinach otrzymuje płyny, po 48 h – pokarmy stałe, a jeżeli jego samopoczucie jest dobre to do domu może wyjść już w drugiej dobie po operacji. Taka metoda leczenia refluksu jest więc uznawana za najszybszą i najbardziej skuteczną, dlatego pacjenci cierpiący na bardzo silne dolegliwości powinni rozważyć taką właśnie formę terapii.

Co pomaga na leczenie refluksu?

Terapia GERD może być prowadzona na kilka różnych sposobów, a to, ile trwa leczenie refluksu wynika głównie z zastosowanej metody i indywidualnych predyspozycji pacjenta. Trzeba jednak pamiętać, że nawet w przypadku leczenia farmakologicznego i chirurgicznego ważne jest wsparcie w postaci zmiany nawyków żywieniowych i trybu życia. Zdrowa, lekkostrawna dieta, aktywność fizyczna i utrzymywanie prawidłowej masy ciała, rezygnacja z używek i produktów wysoko przetworzonych mogą realnie zminimalizować ryzyko pojawienia się zgagi i nieprzyjemnego uczucia palenia w przełyku. Do tematu refluksu warto więc podejść kompleksowo, bo tylko w taki sposób osiągnie się najlepsze efekty.


Leczenie choroby refluksowej przełyku lub przepuklin rozworu przełykowego – Wybrane usługi – Lubin – Regionalne Centrum Zdrowia – EMC Instytut Medyczny SA (emc-sa.pl)


Zobacz inne wpisy:

Ostatnie wpisy:

Kontakt

_ _ _

Zgagadajmy się jeszcze dziś!

Tło formularza
Tło formularza
Tło formularza
Tło formularza
* - pole obowiązkowe

Zadzwoń +48 661 300 314

PN-PT 10:00-20:00

EUROMEDICARE SZPITAL SPECJALISTYCZNY
UL. PILCZYCKA 144-148 54-144 WROCŁAW

Strona główna! Zgagatek O choroba Lecz to człowieku! Kontakt Blog
Zadzwoń +48 661 300 314
Spis treści: