Header background

Jak pokonać refluks – ścieżka dla pacjenta od diagnozy po operacjęZgaga to nieprzyjemna dolegliwość, która potrafi każdemu popsuć dzień. Kiedy jednak pojawia się ona częściej niż raz w tygodniu czy nawet raz na dobę to może wręcz uniemożliwiać normalne funkcjonowanie. Na szczęście szybkie zdiagnozowanie problemu i ustalenie jego przyczyn pozwala na wdrożenie planu naprawczego, obejmującego – w zależności od potrzeb – domowe sposoby na zgagę, leczenie farmakologiczne lub chirurgiczne. Od czego więc zacząć proces walki pieczeniem w przełyku?


Jak wyleczyć refluks – krok 1 – domowe sposoby

Leki na zgagę uznawane są za najszybszy i najskuteczniejszy sposób na uporanie się z nieprzyjemnymi Refluks to nieprzyjemna dolegliwość, polegająca na cofaniu się treści żołądka do przełyku i dająca objawy przede wszystkim w postaci silnego, palącego bólu na wysokości mostka. Kiedy pieczenie pojawia się sporadycznie, na przykład po zjedzeniu ciężkiego lub pikantnego posiłku, bądź po intensywnym wysiłku fizycznym, to zwykle do poprawy samopoczucia wystarczą domowe sposoby na zgagę. Doraźną pomoc stanowić może mleko, kefir, imbir, migdały i kisiel z siemienia lnianego, a także mikstura z dwóch łyżeczek sody oczyszczonej, rozpuszczonych w szklance wodyi. Inne, sprawdzone domowe sposoby na zgagę to herbata z melisy, napar z kminku, a także sok z warzyw o odczynie zasadowym, na przykład ogórka, buraka i marchwi. W przypadku takich dolegliwości, jak refluks i zgaga, największe znaczenie ma jednak profilaktyka i zasada, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Aby uniknąć pieczenia w przełyku warto zmienić dietę na mniej tłustą i ciężkostrawną, zrezygnować z używek i postawić na spokojną aktywność fizyczną. Należy też jeść kilka niewielkich posiłków dziennie, kolację spożywać 2-3 godziny przed snem, a odpoczywać w pozycji na boku lub z lekko uniesionym tułowiem.


Zgaga to nieprzyjemna choroba przełyku. Jeżeli szukasz pomocy, konsultacji medycznej czy po prostu specjalistycznego leczenia to kliknij:


Jak wyleczyć refluks – krok 2 – wizyta u lekarza

Domowe sposoby na zgagę w wielu przypadkach pomagają uporać się problemem pieczenia w przełyku i pozwalają uniknąć wizyty u lekarza. Jeżeli jednak nie przynoszą one pożądanych efektów to odwiedzenie przychodni powinno nastąpić jak najszybciej. Do jakiego lekarza należy zgłosić się z refluksem? Na początku wystarczy lekarz pierwszego kontaktu, który zleci komplet podstawowych badań, w tym gastroskopię, i przepisze pacjentowi odpowiednie leki. Mogą być to preparaty zobojętniające kwaśną treść żołądkową lub też hamujące wytwarzanie kwasów żołądkowych, takie jak famotydyna, pantoprazol czy omeprazol. Uzupełnieniem farmakoterapii mogą być też domowe sposoby na zgagę. W cięższych przypadkach internista może natomiast wystawić skierowanie do specjalisty w celu ustalenia bezpośredniej przyczyny problemu i zastosowania bardziej zdecydowanego leczenia, na przykład operacji. Jaki lekarz najskuteczniej zdiagnozuje i wyleczy refluks żołądka? Będzie nim gastroenterolog, czyli specjalista, zajmujący się chorobami układu pokarmowego, a także chirurg, który podejmie się operacji na refluks.

Jak wyleczyć refluks – krok 3 – konieczność operacji

Leczenie refluksu w formie operacji zalecane jest osobom, którym domowe sposoby na zgagę ani leki nie przynoszą ulgi, a objawy występują z dużą częstotliwością i nasileniem. Na zabieg chirurgiczny lekarz może skierować także pacjentów, u których refluks jest objawem innej, poważniejszej choroby. Co istotne, dzisiejsza medycyna pozwala na przeprowadzenie takiej operacji w sposób stosunkowo mało inwazyjny, z wykorzystaniem metody laparoskopowej. Podczas zabiegu chirurg wykonuje kilka nacięć, przez które wprowadza kamerę ze źródłem światła i narzędzia potrzebne do wytworzenia specjalnej zastawki/mankietu pomiędzy żołądkiem a przełykiem. W efekcie tych działań treść żołądka przestaje cofać się do górnych partii układu pokarmowego i pacjent może na zawsze pożegnać refluks.

Warto tutaj dodać, że dużą zaletą laparoskopowej metody leczenia zgagi jest nie tylko jej duża skuteczności i mała inwazyjność, ale także bardzo niewielkie ryzyko powikłań i krótki czas rehabilitacjiii. Już 24 godziny po zabiegu pacjentowi podawane są płyny, a po 48 godzinach również pokarmy stałe. Jeżeli operacja przebiegła bez zakłóceń i osoba, cierpiąca wcześniej na refluks czuje się dobrze to do domu może wyjść już w drugiej dobie po zabiegu i na tym kończy się jej ścieżka leczenia zgagi.


Leczenie choroby refluksowej przełyku lub przepuklin rozworu przełykowego – Wybrane usługi – Lubin – Regionalne Centrum Zdrowia – EMC Instytut Medyczny SA (emc-sa.pl)


Zobacz inne wpisy:

Ostatnie wpisy:

Kontakt

_ _ _

Zgagadajmy się jeszcze dziś!

Tło formularza
Tło formularza
Tło formularza
Tło formularza
* - pole obowiązkowe

Zadzwoń +48 661 300 314

PN-PT 10:00-20:00

EUROMEDICARE SZPITAL SPECJALISTYCZNY
UL. PILCZYCKA 144-148 54-144 WROCŁAW

Strona główna! Zgagatek O choroba Lecz to człowieku! Kontakt Blog
Zadzwoń +48 661 300 314