Header background

Co powoduje nadkwasotę?Nadkwasota to nieprzyjemna dolegliwość układu pokarmowego, wynikająca z nadprodukcji kwasu solnego i związanego z tym faktem obniżenia poziomu pH w żołądku. Konsekwencją zwiększonej ilości soków trawiennych jest nawracająca zgaga, ból żołądka i przełyku, nudności, wzdęcia, suche odbijanie, a nawet zaparcia. Ponieważ wszystkie tego typu objawy są bardzo dokuczliwe i znacznie obniżają jakość życia, warto możliwie szybko zdiagnozować problem i rozpocząć leczenie nadkwasoty, korzystając z domowych metod i środków farmakologicznych.


Co wywołuje nadkwasotę?

Bezpośrednią przyczyną nadkwasoty żołądka jest zwiększona produkcja kwasu solnego, co przekłada się na zaburzenia poziomu pH właśnie w tym organie. Takie wytłumaczenie źródła problemu nie jest jednak wystarczające, ponieważ rodzi ono kolejne pytanie: z czego wynika nadprodukcja soków trawiennych? Przyczyn może być wiele, jednak zwykle nadkwasota żołądka dotyka osoby, które mają nieprawidłowe nawyki żywieniowe. Ciężkostrawne i zbyt obfite posiłki, ostre przyprawy, napoje gazowane, węglowodany obciążają żołądek i pobudzają do wzmożonego wytwarzania kwasu solnego. Podobne działanie mają produkty zakwaszające, jak cytrusy czy marynaty na bazie octu, a także wszelkiego rodzaju używki (papierosy, alkohol, kofeina) i niektóre leki (np. niesteroidowe leki przeciwzapalne). Nieprzyjemne objawy nadkwasoty żołądka mogą pojawiać się również u osób, które narażone są na częsty i długotrwały stres.


Zgaga to nieprzyjemna choroba przełyku. Jeżeli szukasz pomocy, konsultacji medycznej czy po prostu specjalistycznego leczenia to kliknij:


Jak stwierdzić nadkwasotę?

Nadkwasota to dolegliwość, która daje dość charakterystyczne objawy, dlatego też cierpiący na nią pacjenci zwykle są w stanie samodzielnie stwierdzić jej obecność. W diagnozie pomocna może być także dokładna analiza swoich nawyków żywieniowych i zweryfikowanie, jak duży procent menu stanowią produkty zakwaszające organizm i obciążające żołądek. Jeżeli jednak mamy problem z ustaleniem przyczyn dokuczających nam dolegliwości to należy zwrócić się z prośbą o poradę do lekarza pierwszego kontaktu, który przeprowadzi dokładny wywiad, a w razie konieczności zleci dodatkowe badania lub wystawi skierowanie do gastroenterologa. Jak specjalista może sprawdzić, czy naszym problemem jest nadkwasota czy niedokwasota żołądka? Jedną z rekomendowanych metod jest tzw. pH-metria, czyli pomiar stężenia kwaśności w dolnej części przełyku za pomocą specjalnej sondy wprowadzanej przez nos.

Jak wyleczyć nadkwasotę?

Nadkwasota żołądka i towarzyszące jej objawy spowodowane są zazwyczaj nieprawidłowymi nawykami żywieniowymi, dlatego leczenie najlepiej rozpocząć od metod domowych. Mowa tutaj głównie o zmianie nawyków żywieniowych, w tym wyeliminowaniu z jadłospisu produktów zakwaszających, dań ciężkostrawnych, fast foodów i wszelkich półproduktów. Posiłki powinny być niewielkie, spożywane w spokoju i w regularnych odstępach czasu, a do tego przygotowywane na parze, gotowane, duszone lub pieczone bez dodatku tłuszczu. Warto też wzbogacić swoją dietę o składniki o pH zasadowym (np. ogórki, buraki) oraz produkty, wiążące kwas żołądkowy, jak chude mięso i ryby, nabiał, jaja, oleje roślinne. Dobrym pomysłem jest także picie dużych ilości wody (ale nie bezpośrednio po posiłku) oraz sięganie po herbatki i napary ziołowe. Jeżeli natomiast sama rewolucja żywieniowa nie odniesie oczekiwanych skutków i objawy nadkwasoty żołądka wciąż będą bardzo dokuczliwe to konieczne może być wprowadzenie leczenia farmakologicznego w postaci preparatów zobojętniających kwasy żołądkowe lub blokujących ich produkcję (omeprazol, pantoprazol, esomeprazol, lanzoprazol).

Czy nadkwasota jest groźna?

Zgaga, ból brzucha, kwaśne odbijanie, nudności czy nieprzyjemny posmak w ustach, czyli najbardziej charakterystyczne objawy nadkwasoty, znacznie utrudniają normalne funkcjonowanie i obniżają komfort życia. Nie są one jednak zwykle groźne dla naszego zdrowia. Warto natomiast mieć na względzie, że wszystkie przykre dolegliwości ze strony układy pokarmowego mogą zwiastować początek poważniejszej choroby i nie należy ich bagatelizować. W przypadku uciążliwych, długotrwałych i nawracających objawów zawsze dobrze jest skonsultować się ze specjalistą i wykonać komplet podstawowych badań.

Podsumowanie

Nadkwasota żołądka to powszechna dolegliwość, w dużej mierze wynikająca z zaniedbań na polu higieny żywieniowej. Jedzenie w pośpiechu i niedokładne gryzienie pokarmów, sięganie po dania ciężkostrawne i wysoko przetworzone, a także poprawianie sobie nastroju słodyczami, napojami gazowanymi czy używkami przyczyniają się do zwiększenia produkcji kwasu żołądkowego. Aby uniknąć nieprzyjemnych objawów ze strony układu pokarmowego warto więc zadbać o swoje menu, a w trudniejszych momentach sięgnąć też po odpowiednie preparaty z apteki.


Zobacz inne wpisy:

Ostatnie wpisy:

Kontakt

_ _ _

Zgagadajmy się jeszcze dziś!

Tło formularza
Tło formularza
Tło formularza
Tło formularza
* - pole obowiązkowe

Zadzwoń +48 661 300 314

PN-PT 10:00-20:00

EUROMEDICARE SZPITAL SPECJALISTYCZNY
UL. PILCZYCKA 144-148 54-144 WROCŁAW

Strona główna! Zgagatek O choroba Lecz to człowieku! Kontakt Blog
Zadzwoń +48 661 300 314
Spis treści: