Header background

Co wywołuje nadkwasotę?Nadkwasota żołądka to przypadłość gastryczna, objawiająca się między innymi zgagą, kwaśnym odbijaniem, bólem na wysokości mostka, wzdęciami czy uczuciem gniecenia w brzuchu. U jej podłoża leży zwiększona produkcja soków trawiennych, w tym kwasu solnego i pepsyn, które podrażniają delikatną błonę śluzową żołądka i przełyku. Z czego wynika nadprodukcja kwaśnej treści? Przede wszystkim spowodowana jest niewłaściwą dietą i nieodpowiednim trybem życia. Jeżeli więc obserwujcie u siebie objawy nadkwasoty żołądka to w pierwszej kolejności powinniście przyjrzeć się swoim nawykom żywieniowym i zmienić menu na zdrowsze, z dużą ilością białka i produktów o pH zasadowym.


Nieodpowiednia dieta

Objawy nadkwasoty żołądka w postaci zgagi, bólu żołądka czy wzdęć, bardzo często pojawiają się lub nasilają bezpośrednio po posiłku. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy na talerzu dominują produkty ciężkostrawne, kwaśne czy pikantne, ponieważ podrażniają i obciążają one żołądek, pobudzając tym samym wydzielanie soków trawiennych. Nieodpowiednia dieta jest więc najpowszechniejszą przyczyną problemu i jej zmiana zazwyczaj zmniejsza lub eliminuje objawy nadkwasoty. Co zatem wykreślić ze swojego codziennego menu? Osoby, cierpiące na dolegliwości ze strony układu pokarmowego w pierwszej kolejności powinny odrzucić wszelkie dania smażone i pieczone z dodatkiem tłuszczu, a także fast foody i pokarmy wysoko przetworzone. Wśród rekomendowanych zmian jest także rezygnacja ze słodyczy, słonych przekąsek, tłuszczów zwierzęcych, razowego pieczywa i gruboziarnistych kasz.


Zgaga to nieprzyjemna choroba przełyku. Jeżeli szukasz pomocy, konsultacji medycznej czy po prostu specjalistycznego leczenia to kliknij:


Napoje, które mogą powodować nadkwasotę

W przypadku nadkwasoty żołądka zmiany w diecie powinny obejmować także rezygnację z wielu napojów, które stymulują produkcję soków trawiennych i przyczyniają się do występowania nieprzyjemnych objawów. Mowa tutaj przede wszystkim o kawie i herbacie, które zawierają obciążającą żołądek kofeinę, a także o wszelkich napojach gazowanych, zwłaszcza mocno słodzonych. Miłośnicy coli, kolorowych oranżad czy też innych tego typu produktów powinni zastąpić je wodą. Czego jeszcze nie należy pić w przypadku nadkwasoty żołądka? Niewskazane jest również tłuste mleko oraz soki owocowe, a absolutnie zakazany jest alkohol, w tym także piwo i czerwone wino.

Co można jeść i pić przy nadkwasocie?

Rezygnacja z dań i napojów, powodujących zwiększoną produkcję kwasu solnego w żołądku, to dwie bardzo istotne kwestie w przypadku profilaktyki nadkwasoty. Warto jednak wiedzieć, że istnieje nie tylko lista produktów zakazanych, ale też zestaw składników, które pomagają w neutralizacji kwaśnej treści żołądkowej. Osoby, zmagające się z problemami ze strony układu pokarmowego powinny spożywać duże ilości pełnowartościowego białka, na przykład w postaci chudego mięsa, ryb i nabiału, a także zadbać o obecność w jadłospisie cennych olejów roślinnych, przetworów mlecznych, kiszonek, dojrzałych owoców i miękkich warzyw. Potrawy powinny być przygotowywane na parze lub grillu, gotowane i pieczone bez dodatku tłuszczu, a warzywa i owoce podawane w formie rozdrobionej. Dobrym wyborem są też wszelkiego rodzaju zupy, najlepiej w postaci kremów. Dieta przy nadkwasocie powinna obejmować również odpowiedni rodzaj i ilość napojów. Wskazane jest picie minimum 5-6 szklanek niegazowanej wody dziennie, a do tego sięganie po koktajle mleczne i ziołowe herbatki.

Nieodpowiedni tryb życia

Ostatnim, ale równie istotnym czynnikiem, sprzyjającym występowaniu nadkwasoty żołądka jest nieodpowiedni tryb życia. Stymulatorem objawów może być palenie papierosów i używanie alkoholu, a także długotrwały stres i życie w ciągłym napięciu i pośpiechu, bez chwili na relaks czy nawet spokojne spożycie posiłku. Jedzenie w biegu, niedokładne gryzienie i łapczywe pochłanianie dużych porcji sprawia, że pokarm zalega w żołądku, wydłuża się czas jego trawienia i wzmaga się wydzielanie soków żołądkowych. To z kolei prowadzi do nasilenia objawów nadkwasoty żołądka – zarówno tych najbardziej typowych, jak i mniej oczywistych w postaci rozdrażnienia, zmęczenia czy bólu głowy. Podczas leczenia problemu, a także w jego profilaktyce nadkwasoty warto zadbać więc nie tylko o dietę, ale też spróbować przeorganizować swoje życie, powalczyć ze stresem i wypróbować ćwiczenia uważności oraz techniki relaksacyjne.


Zobacz inne wpisy:

Ostatnie wpisy:

Kontakt

_ _ _

Zgagadajmy się jeszcze dziś!

Tło formularza
Tło formularza
Tło formularza
Tło formularza
* - pole obowiązkowe

Zadzwoń +48 661 300 314

PN-PT 10:00-20:00

EUROMEDICARE SZPITAL SPECJALISTYCZNY
UL. PILCZYCKA 144-148 54-144 WROCŁAW

Strona główna! Zgagatek O choroba Lecz to człowieku! Kontakt Blog
Zadzwoń +48 661 300 314
Spis treści: