Header background

Zgaga w ciąży – kiedy występuje i jakie są objawy?Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety, niosący ze sobą zarówno radosne, jak i mniej przyjemne doznania. Jednym z problemów, na które uskarżają się przyszłe mamy jest nawracająca, dokuczliwa zgaga w ciąży przed snem lub w ciągu dnia. Dolegliwość ta u jednych pań pojawia się już w pierwszym trymestrze i jest wynikiem wysokiego poziomu progesteronu – hormonu, który może osłabić mięśnie gładkie przełyku, w tym jego zwieracz dolny, odpowiedzialny za blokowanie powrotu treści pokarmowej z żołądka do przełyku. Innym ciężarnym wieczorna zgaga zaczyna doskwierać dopiero w późniejszych miesiącach, gdy rosnąca macica uciska żołądek i wywołuje niepożądane objawy.


Zgaga w ciąży – jakie objawy?

Zgaga to dolegliwość dość powszechna i dotyczy dużego procenta społeczeństwa (Czym jest zgaga? Przeczytaj Zgaga – co to jest, jak leczyć i zapobiegać?). Kobiety w ciąży są jednak na nią szczególnie narażone z powodu zmian, zachodzących w ich organizmach. W kwestii symptomów nie ma w ich przypadku jednak szczególnej różnicy. Zwykła jak zarówno zgaga w ciąży objawia się uczuciem palenia w przełyku, piekącym bólem na wysokości mostka, charakterystycznym gorzko-kwaśnym posmakiem w ustach i tzw. suchym odbijaniem. Wiele ciężarnych skarży się także na uporczywą czkawkę i trudności z połykaniem, w nomenklaturze medycznej zwane dysfagią.


Zgaga w ciąży – jak się pozbyć?

Zgaga w ciąży ma zazwyczaj przyczyny fizjologiczne, ponieważ jest skutkiem wysokiego poziomu progesteronu oraz powiększającej się macicy. Z oczywistych przyczyn tych dwóch kwestii nie da się wyeliminować, dlatego przyszłe mamy powinny skupić się na zminimalizowaniu ryzyka wystąpienia zgagi poprzez odpowiednią dietę i zmianę kilku nawyków. Chodzi tutaj przede wszystkim o wyeliminowane z jadłospisu produktów, obciążających żołądek i powodujących zwiększoną produkcje kwasów trawiennych.

Dobrze więc zrezygnować z dań tłustych, pikantnych i mocno przetworzonych, a także odstawić napoje gazowane, kawę i słodycze. Ciężarne powinny jeść w ciągu dnia kilka mniejszych posiłków, a ostatni z nich spożywać na 2-3 godziny przed snem. Zbyt szybkie położenie się po kolacji może nasilić objawy zgagi, ponieważ pozycja na wznak ułatwia cofanie się treści żołądkowej do przełyku. Jeżeli jednak przyszła mama jest zbyt zmęczona lub ze wskazań medycznych musi dużo leżeć, powinna ułożyć się bezpieczniejszej pozycji – najlepiej na lewym boku.


Zgaga to nieprzyjemna choroba przełyku. Jeżeli szukasz pomocy, konsultacji medycznej czy po prostu specjalistycznego leczenia to kliknij:


Zgaga w ciąży – co może pomóc?

Wyjaśniliśmy już, co oznacza wieczorna zgaga w ciąży, jakie są jej przyczyny i jak minimalizować jej ryzyko, zatem pora na przedstawienie kilku domowych sposób na uporanie się z problemem. Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że przyszłe mamy nie powinny brać jakichkolwiek leków na zgagę bez konsultacji z lekarzem. Istnieją preparaty bezpieczne dla ciężarnych, jak mleczko na bazie aluminium, dostępne w postaci tabletek, pastylek do ssania i płynu, jednak przed ich zażyciem warto porozmawiać ze specjalistą.

Jeżeli chodzi o domowe sposoby na zgagę to pomocne mogą być migdały, herbatki ziołowe (rumianek, mięta, mniszek lekarski), ciepłe mleko z miodem, imbir i napar z siemienia lnianego. Palenie w przełyku zredukować może także łyżeczka sody oczyszczonej, rozpuszczona w szklance ciepłej wody. Po ten specyfik warto jednak sięgać okazjonalnie, bo w zbyt dużych ilościach może powodować biegunkę.


Podsumowanie

Zgaga to dolegliwość, na którą uskarża się bardzo wiele kobiet w ciąży. Na szczęście zwykle jest to problem tymczasowy, związany ze zmianami hormonalnymi u ciężarnych i powiększającą się z tygodnia na tydzień macicą. Ponieważ na te dwa czynniki kobieta nie ma wpływu, może próbować zminimalizować ryzyko zgagi poprzez zmianę diety i rezygnację ze spania w pozycji na wznak.

Jeżeli jednak pieczenie w przełyku i palący ból pojawiają się często, a do tego są bardzo uciążliwe, to przyszła mama może walczyć z nimi domowymi sposobami lub też niektórymi lekami. Przed ich zażyciem powinna jednak skonsultować się z lekarzem, by upewnić się, że medykament nie zaszkodzi jej ani dziecku.

Zobacz inne wpisy:

Ostatnie wpisy:

Kontakt

_ _ _

Zgagadajmy się jeszcze dziś!

Tło formularza
Tło formularza
Tło formularza
Tło formularza
* - pole obowiązkowe

Zadzwoń +48 661 300 314

PN-PT 10:00-20:00

EUROMEDICARE SZPITAL SPECJALISTYCZNY
UL. PILCZYCKA 144-148 54-144 WROCŁAW

Strona główna! Zgagatek O choroba Lecz to człowieku! Kontakt Blog
Zadzwoń +48 661 300 314
Spis treści: