Header background

Leki na zgagę – czy są dla każdego?We współczesnym społeczeństwie zgaga staje się coraz powszechniejszym zjawiskiem. Szacuje się, że cierpi na nią nawet co piąty dorosły człowiek, a liczba osób, odwiedzających apteki po leki na refluks bez recepty zdaje się te liczby potwierdzać. Czy jednak leki na zgagę są rzeczywiście najlepszym wyborem i każdy może sięgać po nie kiedy zechce? Nie do końca! Czasem zamiast nich lepiej wybrać domowe sposoby, a w innym przypadku rozwiązaniem problemu może być tylko zabieg chirurgiczny. Same leki na zgagę warto natomiast brać z rozwagą, najlepiej konsultując ich przyjmowanie z lekarzem lub farmaceutą.


Leki na zgagę czy domowe sposoby?

Sięgnięcie po leki na refluks to bez wątpienia szybki i wygodny sposób na pozbycie się palącego bólu w przełyku. Warto jednak pamiętać, że przyjmowanie jakichkolwiek medykamentów przez dłuższy czas, nawet tych bez recepty, może niekorzystnie odbić się na kondycji całego organizmu. Z tego też względu leki na zgagę najlepiej jest zażywać okazjonalnie i tylko w przypadku silnych objawów. Na co dzień warto natomiast postawić na domowe sposoby, a przede wszystkim na zmianę nawyków żywieniowych i trybu życiai. Statystyki pokazują bowiem, że u większości osób zgaga pojawia się po zjedzeniu ciężkiego, tłustego lub pikantnego posiłku, wypiciu mocnej kawy lub alkoholu czy też spożyciu produktów, z tzw. listy zakazanej, obejmującej na przykład cytrusy, pieczywo pełnoziarniste czy warzywa cebulowe. W takich przypadkach, zamiast od razu wybierać leki na refluks bez recepty, można sięgnąć po napar z imbiru lub kopru włoskiego, miętową herbatkę, szklankę kefiru czy garść migdałów. Standardem powinno być natomiast rozsądne planowanie swojego menu i wyeliminowanie sprzyjających zgadze produktów, ograniczenie używek, a także zadbanie o swoją kondycję fizyczną.

[Zobacz nasz wpis o domowych sposobach na zgagę – Domowe sposoby na zgagę – kilka przykładów i rozwiązań]


Zgaga to nieprzyjemna choroba przełyku. Jeżeli szukasz pomocy, konsultacji medycznej czy po prostu specjalistycznego leczenia to kliknij:


Leki na zgagę – pamiętaj o 3 ważnych rzeczach!

Kiedy zgaga jest dokuczliwa i pojawia się często, a zmiana nawyków żywieniowych i domowe sposoby nie przynoszą pożądanej ulgi to sięgniecie po leki na refluks bez recepty może okazać się koniecznością. Zanim jednak zdecydujecie się na ten krok musicie pamiętać o 3 ważnych kwestiach. Po pierwsze leki na zgagę i refluks żołądka powinny być odpowiednio dobrane pod kątem przyczyny i uciążliwości problemu. Najlepiej więc poprosić o wsparcie lekarza pierwszego kontaktu, który zaproponuje odpowiedni preparat. Po drugie leki na refluks należy przyjmować w zalecanych dawkach i w żadnym wypadku ich nie nadużywać. Po trzecie natomiast – jeżeli mimo terapii farmakologicznej objawy zgagi nie ustąpią to należy zgłosić się do specjalisty i przeprowadzić dodatkowe badania, a następnie podjąć bardziej zdecydowane leczenie.

Leki na zgagę – zdiagnozuj zgagę

Zgaga to dolegliwość, która może mieć różne przyczyny. I chociaż u jej źródła leży nieprawidłowe działanie dolnego zwieracza przełyku to jednak jego dysfunkcja może być konsekwencją nadkwasoty, nerwicy żołądka, wrzodów, a nawet nowotworu. Leki na refluks i zgagę powinny zostać dobrane w taki sposób, by zadziałać w jak najbardziej skuteczny sposób, a prawidłowa diagnoza znacznie to zadanie ułatwia. W zależności od potrzeb mogą to być leki na refluks przełyku, które hamują wytwarzanie kwasu żołądkowego lub go neutralizują i osłaniają błonę śluzową.


Leki na zgagę – sprawdź leki bez recepty

Jakie zatem leki na refluks i zgagę wybrać, by na dłużej zapomnieć o nieprzyjemnym pieczeniu w przełyku? W każdej aptece dostępna jest olbrzymia liczba preparatów, jednak podzielić je można na trzy grupy. Pierwsza to środki, zobojętniające kwas solny oraz osłaniające błonę śluzową, takie jak związki magnezu i glinu, sukralfat oraz kwas alginowy. Drugą grupę stanowią leki na zgagę, hamujące wydzielanie kwasu żołądkowego, w tym esomeprazol, lanzoprazol i pantoprazol, a także popularna ranitydyna czy famotydyna. Leki na refluks krtaniowo-gardłowy z ostatniej grupy to natomiast leki prokinetyczne, do których zaliczyć można między innymi itoprydii. Decydując się na leki na refluks bez recepty bardzo istotne jest uważne przeczytanie ulotki i przestrzeganie zasad stosowania preparatu. Wszelkie wątpliwości warto również skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.

Leki na zgagę – jeżeli nic nie pomaga to udaj się do lekarza!

Zmiana nawyków żywieniowych, domowe sposoby na pieczenie w przełyku i leki na refluks bez recepty to trzy pierwsze kroki na drodze do zwalczenia zgagi. Jeżeli jednak żadna z tych metod nie przynosi poprawy to konieczne może być sięgnięcie po silniejsze środki, na przykład leczenie chirurgiczne metodą laparoskopową. Taką terapię zleca jednak lekarz, więc przy codziennej zgadze lub bardzo uporczywych objawach koniecznie należy udać się na konsultację do specjalisty w celu wykonania dodatkowych badań, na przykład gastroskopii. Na wizytę warto też zabrać ze sobą stosowane dotychczas leki na refluks, bo może okazać się, że preparat lub jego dawka były nieodpowiednio dobrane i wystarczy zrobić korektę zaleceń, by odczuć znaczącą poprawę


Zobacz inne wpisy:

Ostatnie wpisy:

Kontakt

_ _ _

Zgagadajmy się jeszcze dziś!

Tło formularza
Tło formularza
Tło formularza
Tło formularza
* - pole obowiązkowe

Zadzwoń +48 661 300 314

PN-PT 10:00-20:00

EUROMEDICARE SZPITAL SPECJALISTYCZNY
UL. PILCZYCKA 144-148 54-144 WROCŁAW

Strona główna! Zgagatek O choroba Lecz to człowieku! Kontakt Blog
Zadzwoń +48 661 300 314
Spis treści: