Header background

Przyczyny zgagi i wskazówki jak jej zaradzićNieprzyjemne uczucie palenia w przełyku, nierzadko połączone z bólem na wysokości mostka i kwaśnym posmakiem w ustach, to problem, z którym przynajmniej raz mieli do czynienia wszyscy. Zgaga – bo o niej mowa – pojawić się może bowiem u każdego, bez względu na wiek, stan zdrowia czy kondycję fizyczną. Zdarza się jednak, że dolegliwość ta nie jest jedynie okazjonalna, lecz staje się codziennością, a jej objawy są bardzo uciążliwe i utrudniają normalne życie. Z czego wynikają takie rozbieżności? Przede wszystkim z bezpośredniej przyczyny zgagi. Palący problem może być konsekwencją zjedzenia zbyt tłustego i ostrego posiłku lub też nadmiernego spożycia alkoholu. Może również sugerować poważniejsze podłoże, na przykład chorobę refluksową związaną z niedziałającym mechanizmem, wrzody dwunastnicy lub nawet zmiany nowotworowe.


Przyczyny zgagi po jedzeniu

Bezpośrednie przyczyny zgagi mogą być różne, ale łączy je jedno – nieprzyjemne dolegliwości pojawiają się zazwyczaj w momencie, gdy delikatna błona śluzowa przełyku zostanie podrażniona przez cofającą się treść pokarmową żołądka. Winnym tego procesu jest niewłaściwie działający dolny zwieracz przełyku, który nie domyka się i pozwala, by połknięte pożywienie i kwas solny z żołądka wróciły do górnych odcinków układu pokarmowego.

Co istotne, im bardziej drażniące i obciążające żołądek potrawy, tym objawy zgagi mogą być mocniej odczuwalne i bardziej nieprzyjemne. Najczęstsze przyczyny zgagi po jedzeniu to spożycie tłustych, smażonych i ostro przyprawionych dań, cytrusów, a także potraw, zawierających czosnek i cebulę. Pieczenie w przełyku może pojawić się również po wypiciu napoju gazowanego, mocnej kawy i alkoholu, dlatego warto je ograniczyć lub wręcz całkowicie wyeliminować ze swojej diety.


Przyczyny zgagi wieczorem

Zgaga to dolegliwość, która może pojawić się w dowolnym momencie dnia, jednak wiele osób uskarża się na nią wieczorem. Powodów takiego stanu rzeczy może być wiele, choć zwykle powiązane są one z niewłaściwą dietą i późnym spożywaniem zbyt obfitych lub tłustych posiłków. Inne przyczyny zgagi wieczorem to przyjmowanie niektórych leków o tej właśnie porze (np. antybiotyków, leków uspokajających czy nasercowych), sięganie po lampkę wina czy kufel piwa po stresującym dniu bądź też zbyt gwałtowny i wyczerpujący wysiłek fizyczny, na przykład wieczorna wizyta na siłowni i podnoszenie ciężarów.

Aby sprawdzić, czy rzeczywiście takie są przyczyny zgagi i odbijania, warto zmienić codzienne nawyki i obserwować, czy nastąpiła poprawa. Regularne jedzenie małych porcji, rezygnacja z używek i słodyczy w godzinach popołudniowych, a także zastąpienie ćwiczeń siłowych delikatniejszą aktywnością fizyczną może pomóc w zmniejszeniu ryzyka wystąpienia wieczornej zgagi.


Zgaga to nieprzyjemna choroba przełyku. Jeżeli szukasz pomocy, konsultacji medycznej czy po prostu specjalistycznego leczenia to kliknij:


Przyczyny zgagi w nocy

Przyczyny zgagi w nocy – podobnie jak w przypadku innych pór dnia – bardzo często powiązane są z niewłaściwą dietą i niezdrowym trybem życia. Dochodzi tutaj jednak jeszcze jeden istotny czynnik, jakim jest odpoczynek w pozycji leżącej. Leżenie na wznak, szczególnie w przypadku osób o zbyt dużej masie ciała i kobiet w ciąży, zwiększa nacisk na żołądek i sprawia, że jego treść cofa się do przełyku. Ta z kolei podrażnia błonę śluzową i skutkuje uczuciem pieczenia, bólem, kwaśnym posmakiem w ustach i uporczywym odbijaniem.

Sposobem na uniknięcie nocnych problemów ze zgagą jest rezygnacja ze zbyt obfitych posiłków przed snem i kładzenie się do łóżka dopiero po dłuższym czasie od spożycia kolacji. Warto także podnieść wezgłowie łóżka o 15-20 centymetrów, zapewniając sobie tym samym pozycję półleżącą bądź też odpoczywać na lewym boku, bo taka pozycja utrudnia cofanie się treści żołądka do przełyku.


Przyczyny zgagi i leczenie – podsumowanie

Zgaga jest dolegliwością, która może mieć bardzo różne podłoże, dlatego też w jej przypadku najważniejszą kwestią jest postawienie właściwiej diagnozy i znalezienie prawidłowego źródła problemu. Przyczyny zgagi i leczenie jej objawów są bowiem bezpośrednio powiązane. Jeżeli piekący ból w przełyku jest konsekwencją niewłaściwie diety i niezdrowych nawyków to wystarczy zmiana trybu życia i – okazjonalnie – leki neutralizujące działanie kwasu żołądkowego lub zmniejszającego jego wydzielanie. Gdy źródło problemu jest poważniejsze (np. przepuklina rozworu przełykowego lub nieprawidłowa funkcja dolnego zwieracza przełyku) mogą być koniecznie inne środki, w tym leczenie chirurgiczne. Najczęściej rozwiązaniem jest operacja zwana Fundoplikacją sp. Nissena. O tym jednak zdecydować powinien specjalista chirurg, po przeprowadzeniu gruntownych badań.

Zobacz inne wpisy:

Ostatnie wpisy:

Kontakt

_ _ _

Zgagadajmy się jeszcze dziś!

Tło formularza
Tło formularza
Tło formularza
Tło formularza
* - pole obowiązkowe

Zadzwoń +48 661 300 314

PN-PT 10:00-20:00

EUROMEDICARE SZPITAL SPECJALISTYCZNY
UL. PILCZYCKA 144-148 54-144 WROCŁAW

Strona główna! Zgagatek O choroba Lecz to człowieku! Kontakt Blog
Zadzwoń +48 661 300 314
Spis treści: