Header background

Domowe sposoby na zgagę – dlaczego nie zawsze działają?



Zgaga, czyli nieprzyjemne i dokuczliwe palenie w przełyku, może pojawić się u każdego w najmniej spodziewanym momencie. Czasami wystarczy zjeść zbyt obfity lub pikantny posiłek, innym razem zbyt szybko płożyć się po jedzeniu, a jeszcze kolejnym – napić kawy, wina czy gazowanego napoju. Źródłem zgagi, zwłaszcza u młodych ludzi, może być także stres i zdenerwowanie. W takich sytuacjach nie trzeba od razu sięgać po produkty apteczne, ale postawić na domowe sposoby na zgagę.


Domowe sposoby na zgagę – co może pomóc?

Domowe sposoby na zgagę i refluks przede wszystkim opierają się na zmianie nawyków życiowych. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia dolegliwości należy zrezygnować z ciężkich, tłustych i obciążających żołądek potraw, odstawić kofeinę, papierosy i alkohol, a także zadbać o ruch i odpowiednią pozycję podczas odpoczynku. Kiedy jednak mimo tego okazjonalnie pojawia się uczucie palenia w przełyku to warto postawić również na inne domowe sposoby na zgagę. O jakich środkach mowa? W kategorii „domowe sposoby na zgagę i refluks” mieści się przede wszystkim cała gama przepisów ze składnikami, dostępnymi w każdej kuchni. Do najczęściej wymienianych domowych sposobów na refluks zaliczają się zatem różnego rodzaju zioła i przyprawy, jak mięta, koper włoski, anyżek, prawoślaz czy kardamon, a także siemię lniane i migdały. Podczas silnego bólu i pieczenia w przełyku pomocne mogą być także produkty mleczne, szczególnie jogurty, kefiry i maślanka.

[Zobacz nasz wpis o domowych sposobach na zgagę – Domowe sposoby na zgagę – kilka przykładów i rozwiązań]


Zgaga to nieprzyjemna choroba przełyku. Jeżeli szukasz pomocy, konsultacji medycznej czy po prostu specjalistycznego leczenia to kliknij:


Domowe sposoby na zgagę – przepisy

Domowe sposoby na zgagę, oparte na składnikach z kuchni i spiżarni łączy jedno – ich podstawą są produkty, które działają ochronnie na błonę śluzową żołądka, neutralizują kwasy żołądkowe lub też hamują ich produkcję. Dzięki temu rzeczywiście mogą być skuteczne i przynosić ulgę podczas występowania dolegliwości. Warto jednak pamiętać, że liczy się nie tylko sam główny składnik domowego środka na zgagę, ale także jego sposób spożycia i zastosowane proporcje. Co zatem wybrać na zgagę z domowych sposobów, by szybko poczuć się lepiej? Można przygotować napar z rumianku, mięty lub kminku, gryźć powoli migdały, rzuć kawałek imbiru lub też wypić kubek kefiru.

Dobrym pomysłem jest także zalanie korzenia imbiru wrzątkiem na 10 minut w celu uzyskania naparu lub też przygotowanie kisielu z siemienia lnianego (2 łyżki siemienia zalane filiżanką gorącej wody). Kolejny ze sprawdzonych, domowych sposobów na zgagę to soda oczyszczona. Wystarczy rozpuścić łyżeczkę sody w 1/3 szklanki letniej wody i pić powoli, małymi łykami, a piekący ból powinien po pewnym czasie ustąpić. Wiele osób, cierpiących na refluks potwierdza także, że powyższy domowy sposób na zgagę jest bardziej skuteczny z cytryną. Do mikstury należy jednak dodać tylko kilka kropel soku z tego kwaśnego owocu, bo w przeciwnym razie skutek będzie odwrotny od zamierzonego.

Co jeszcze na zgagę warto wypróbować z domowych sposobów?

Dobroczynne efekty może dać także sok ze zmiksowanych razem warzyw o odczynie zasadowym, które neutralizują kwasy żołądkowe. Najlepsze w tym celu będą buraki, ogórki, rzodkiewka i marchew. Inne domowe sposoby na zgagę, na które można postawić w momencie odczuwania nieprzyjemnych dolegliwości ze strony przełyku to: rzucie bezcukrowej gumy do żucia, wypicie szklanki letniej wody z odrobiną octu jabłkowego lub zjedzenie łyżeczki musztardy. Jeżeli „palący problem” pojawia się w chwilach stresu i zdenerwowania można również pić napar z melisy, która działa uspokajająco.


Domowe sposoby na zgagę – dlaczego nie zawsze działają?

Domowe sposoby na zgagę i refluks w wielu przypadkach pomagają uporać się z nieprzyjemnymi dolegliwościami. Niestety u niektórych osób nie przynoszą one pożądanego skutku lub też łagodzą ból i pieczenie tylko na chwilę, w minimalnym stopniu. Dlaczego tak się dzieje? Domowe sposoby na zgagę nie działają zazwyczaj w przypadku pacjentów, u których problem jest spowodowany poważniejszą przyczyną niż tłusty posiłek, stres czy podrażniający żołądek napój z kofeiną. W sytuacji, gdy cofanie się treści żołądkowej do przełyku spowodowane jest wrzodami czy nowotworem koniecznie należy podjąć leczenie farmakologiczne lub chirurgiczne. Jeżeli więc wypróbowaliście wszystkie powyższe domowe sposoby na refluks i zgagę, a dolegliwości nie mijały po żadnym z nich to najwyższy czas na konsultację lekarską i badania, które pomogą ustalić bezpośrednią przyczynę problemu i stworzyć indywidualny plan terapii.


Zobacz inne wpisy:

Ostatnie wpisy:

Kontakt

_ _ _

Zgagadajmy się jeszcze dziś!

Tło formularza
Tło formularza
Tło formularza
Tło formularza
* - pole obowiązkowe

Zadzwoń +48 661 300 314

PN-PT 10:00-20:00

EUROMEDICARE SZPITAL SPECJALISTYCZNY
UL. PILCZYCKA 144-148 54-144 WROCŁAW

Strona główna! Zgagatek O choroba Lecz to człowieku! Kontakt Blog
Zadzwoń +48 661 300 314
Spis treści: